1 2 3 4 5 6 7 8

kendini genç hissetmek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yaşı kaç olursa olsun, kendinden beklenmeyecek kadar dinamik, hareketli, enerjik olan, fiziksel olarak dinç olmanın yanında ve psikolojik olarak da pozitif enerji yayan, iyimser ve motive olan kişilerin sahip olduğu duygudur.

  Hayatın stresinden, zamanın su gibi akışından, çevresindeki negatifliklerden, sağlık sorunlarından olabildiğince kendini soyutlayan bu kişilerin, bu sayede daha uzun ömürlü olma ihtimalleri daha yüksektir.

   
 2. çocukluk: dört ile ondört arası

  gençlik: ondört ile altmış arası

  yaşlılık: altmış ve üzeri olarak üç aşağı beş yukarı tanımlanabilir fizyolojik olarak ve subjektif değerlendirme ile.

  gelelim ruhsal olarak hissettiklerimize:

  yaşadığımız olaylar, sınavlar, çevremizdeki kişiler, hava durumu, bitki örtüsü, yer şekilleri, yediklerimiz ve içtiklerimiz gibi sayılabilecek oldukça fazla etkenler sonucu akıl ve ruh sağlığımız andan ana, günden güne değişir. bazı dönemler olur, hareket edecek enerjiyi bulamayız; yüzlük ihtiyarlardan (ali yazar burada ihtiyarlığı kötü anlamda kullanmamaktadır, hepimize mutlu ihtiyarlıklar dilemektedir, ihtiyarlara saygı ve hürmeti sonsuzdur.) farkımız olmaz. yani negatif değerler hayatımızda oldukça fazladır.(burayı fazla uzatmayacağım çünkü konumuz bu değil.)

  kimi zaman içimiz içimize sığmaz; çocuklar kadar şen ve dinamik oluruz. işte tam bu anda kendimizi genç hissederiz. çünkü hayatın olumsuzlukları, yani negatiflerle, pozitiflerin savaşından pozitifler zaferle ayrılır. ama bu durum bazen uzun sürer, bazen kısa. genç hissetme durumunun uzun sürebilmesi için negatiflerin aldığı hezimetten sonra toparlanmasına fırsat vermemek gerekir. negatifler palazlanmadan pozitifleri üstlerine salmalıyız. belki bu davranışlar çocukça gelecek; bu bir oyun sayılacak ancak sonuçta akıl ve beden sağlığımızı bu oyunlara borçlu olacağız.

  özetlersem, negatifleri hiçbir zaman tamamen yok edemeyiz ama pozitiflerle dövüştürüp mağlup edebilir ve kendimizi genç hissedebiliriz.

  bazen klavyem (çenem) düşüyor ve yazdıkça yazıyorum.

   
 3. bahar gelsin karşı daha çıkayım,

  belki derdimize çare bir çiçek. :)

   
 4. ..

  Hayatınıza sürpriz bir şekilde biri girdiğinde (kızım için düşündüm), sevip ve bir o kadar sevildiğinizde(anneciğim aklıma geliyor), en çokta otuzlu yaşlardan sonra(galiba her şeyi idrak ediyoruz artık)hissettiğiniz güzel duygular..

  ..

  Kaldırım taşında adımlar atarak yürümeyi seven küçük bir kız çocuğuyken,seke seke yürümeyi severken; koşma, gülme gibi emir kipleri ile dolu sözlere maruz kalıp, kızlar böyle yapmamalı diye başı önünde yürümeye yetiştirildiğimiz için bazen ne çocukluk ne gençlik dönemini yaşayabilmişiz.. İşte tam bunların doğru ya da yanlışlığını sorgularken kucağıma verilmiş bir emanet ile geçip giden zamanların tekrar iade edildiğini düşünüp onunla yeniden büyümeye başladığım an evet kendimi genç değil gepegenç hissetmeye başladım.. Bu duyguyu bi'de annem tarafından şımartılırken hissediyorum.. (Bin şükür)

  ..

  Geçip giden zamana takılmak yerine zamanı yakalamalı.. İçinde var olan çocuğu insan, hep yaşatmalı..

  ..

   
 5. Mevcut enerjinin yüksek olması ile alakalı bir durum

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.