1 2 3 4 5 6 7 8

Kayısı çekirdeği içi siyanür

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kayısı mevsimine başlarken önemli bir durumu da atlamayalım istedim.geçen sene anadolu'dan arkadaşım tel.etmiş,acil servise kadar giden berbat bir süreç yaşadığından bahsetmişti."zehirlenme gibi birşey mi?"diye sorduğumda "çokça badem yemiştim ancak sanmıyorum,her zaman tüketiriz."demişti.sonrasında araştırdığımda; anadolu'da kayısı çekirdeği içi badem olarak da isimlendirilir(miş).kayısı çekirdeğinin içinin fazlaca tüketilmesi durumunda ciddi zehirlenmeler söz konusudur.tel. ile tekrar kendisini aramış,uzak durmasını tavsiye etmiştim.Kayısı çekirdeği içinin siyanür ile ilişkisini,bir uzman kaynaktan aktarıyorum:

  "Baş dönmesi,baş ağrısı,bulantı,kusma,denge kaybı ilk görülen bulgulardandır.tansiyon düşmesi,kalp çarpıntısı,bilinç bulanıklığı ve hatta koma da sonraki görülen semptomlar arasındadır.bu rahatsızlıklar devam ederse ölümle bile sonuçlanabilir."

  zehirleme kapasitesi yüksek olan bu maddenin,özellikle çocukların erişilebilmeleri zor olan mekanlarda bulundurulmalarına özen gösterilmelidir.şöyle ki;bir günde 20-25 adet kayısı çekirdeği içi yiyen bir çocukta siyanür zehirlenmesi ve buna bağlı olarak koma tablosuna rastlamak mümkündür.

   
 2. taze küçük olanları hediye gelmişti.

  korkudan yiyememiştik.

   
 3. gerçekte lezzetlidir de dermess...anadolu halkının pekçoğu,kayısının hem etli kısmından hem de çekirdeğinin içinden pek de kayıp vermeden oldukça iyi faydalanır.siyanürün tehlikesini ihmal etmezsek eğer, sadece çekirdeğinde bile A,E,K ve D vitaminlerinin yanı sıra yapısındaki B17 vitamini de kansere karşı etkili(-ymiş)."azı karar,çoğu zarar" atasözü uygun oldu yine.

   
 4. Acı olanlarda bulunmaktadır.

   
 5. bir malatyalı olarak tavsiyem islimli değilde daha çok islimsiz çekirdek tüketimi eğer islimsiz pahalı diyorsanızda islimli çekirdeği tuzlu suda salamaura ettikten sonra kavurup öyle tüketin hem faydalı hemde daha lezzetli olur. böylece zehirlenme korkusu duymazsınız..

   
 6. yine bir malatyalı olarak diyebilirimki; küçükken ki bu dediğim yıllar yıllar öncesine dayanır çocukken hergün akşama kadar köyde çekirdek kırdığımı ve içini kaplarla ölçülecek düzeyde biriktirdiğimi hatırlarım. öyleki köyümüzün minibüsünden indiğim vakit komşu teyzeler ''ahanda geldi bizim çekirdek canavarı, şimdi başlar hemen çıt çıt kırmaya'' derlerdi.. hele de böyükanamın ocakta pişirdiği eşkilemeli ekmeğin arasına koyar dürüm yapar katur kutur yemesi pek lezzetli olur adete mutluluk verirdi yerken. ee haliyle dişler sağlam henüz çürümemiş kaya gibi sertt. denemeyen varsa denesin valla aman dişlere dikkat yanlız artık ihtiyarladık genç değiliz çünkü herkese afiyet olsun. Güzel memleketim Malatya'mdan herkese saygı ve selamlar..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.