1 2 3 4 5 6 7 8

karbonmonoksit zehirlenmesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yapısında karbon bulunan gazların yanması sonucu açığa çıkan renksiz ve kokusuz bir gaz olan karbonmonoksitin solunduğunda akciğerler aracılığıyla kana geçerek dokulara oksijen taşıyan hemoglobine bağlanmasıyla vücudun oksijensiz kalması ve bu durumun genellikle ölümle sonuçlandığı zehirlenme şeklidir karbon monoksit zehirlenmesi.

   
 2. Genel belirtiler boğulmadaki gibidir. Baş ağrısı belirtidir. Hastada renk değişikliği olur rengi koyu pembeye döner. Hasta tedirgin ve gergindir. Solunumu güçleşir ya da tamamen durmuştur. Bilinç kaybı olabilir.

  Ortam derhal havalandırılmalıdır. Hasta açık havaya çıkarılmalıdır. Suni solunum yapılmalı ve sağlık kuruluşu aranmalıdır.

  Yeteri kadar havalandırılmamış, garaj, depo, kuyu, kazılmış çukur gibi yerler özellikle uzun süre motorlu araç çalıştırılan kapalı alanlar son derece tehlikelidir. Gaz kokusuz ve renksiz olduğu için anlaşılamaz. Bu anlamda kapalı otoparkların her ihtimale karşılık havalandırmalarının yeterli seviyede yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

   
 3. Yarım saat boyunca yüzde bir oranında karbonmonoksit solunması ölüme yol açıyor.

  Kokusuzdur, tatsızdır, uyarıcı değildir.

  Evlerimizi sık sık havalandıralım.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam