1 2 3 4 5 6 7 8

kandil günlerinde konu komşuya dağıtılan ikram

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yöreye ve adetlere göre değişir. Bazı yerlerde tuzlu lokma, pişi dağıtılırken,bazı yerlerde susamlı simit, şerbetli lokma tatlısı da dağıtılır. Evde pişiremeyenler çikolata gibi çocuk sevindiren tatlar dağıtır.

   
 2. kutsal çıkarlar olmasa konu-komşu herkes aç kalacak dedirten gelenek

   
 3. Ülkemizde bazı dini adetler bazılarına göre daha öne geçmiştir. Yörelere göre farklılık göstermekle birlikte, batı bölgelerde kandil günlerinde konu komşuya ikram edilecek bir şeyler dağıtmak şaşmaz bir kandil adetidir. Yapabilenler evde ikramlık hazırlar, birer kase tatlı, hamurişi gibi. Yapamayanlar hazır ikramlıklar dağıtır. Hoşrur, sevilesidir.

   
 4. Öğrenciyseniz pek hora geçen ikramdır.bizim kültürümüzün en sevdiğim yanı olarak gönlü bol olmanın bir aracıdır ikram.

   
 5. toplumumuzda artık gittikçe azalan yediğinden komşuya da bir tabak geleneğinin ürünüdür. ancak kandil günlerinin dinde yerinin ne olduğunun iyice araştırılması gerekmektedir.

   
  (Bkz: kandil)
 6. güzel gelenek ama yavaş yavaş geçmişte kalmaya başladı.

  titiz ve ikircikli insanlar yüzünden bu tarz gelenekler de baltalanıyor biraz.

   
 7. gurbette olmamıza rağmen komşularımızın ve doğal olarak da canım anamın hiçbir şekilde esirgemediği davranış. sadece kandillerle sınırlı değil. çok güzel bir eylem fakat çok kilo aldırıyor.:)

   
 8. Bereketini Allah'tan dileyerek, sevgisini, duasını aşa katan anneciğim aklıma geliverdi..

  Komşuların annemin pişirmesini beklediği "pişi"ler ve en çokta lezzetli "aşure"si, Bizim buraların vazgeçilmez ikramı..

  Her tabağı dağıtırken bana çok dua edin emi, tembihini yapar.. Huzurla eve çıkarım..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam