1 2 3 4 5 6 7 8

kamu görevlileri veya memurlar arasındaki ücret adaletsizliği

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kendimi bildim bileli kamudaki aynı işi yapanlara adil , eşit , hakkaniyetli maaş verilmez. Bazı ballı kurumlar vardır. Torpili patlatıp oralara giren lise mezunu düz memurlar bile iyi bir üniversite bitirmiş kariyer meslek sahibi memurdan daha fazla maaş alır. Lise mezunu bir hemşire maaşı 10 yıl okuyup ömür tüketmek doktora göre pekte az değildir. Yılda sadece 8 ay çalışıp 4 ay net tatil yapan öğretmen tam gün çalışıyormuş gibi 5-6 bin TL maaş alır. Lise mezunu bekçi, polis, adliyedeki Adalet Yüksek Okulu mezunu yazı işleri ya da icra müdürleri, kardeşim sosyolog kamuda çalışan Hukuk Fakültesi+ doktora lisans yapmış avukat abimden daha fazla maaş alır. Gördüğüm kadarıyla Öğretmeni,doktoru, hemşiresi, avukatı, cezaevi personeli hiç kimse halinden memnun değil. Hep düzeltilecek denir ama on yıllardır kimse kılını kıpırdatmaz. Aksine o gruba bu gruba yapılan zamlarla hakkaniyetsiz maaş makası daha da açılır.

   
 2. Özel sektör ile paralel olması gereken durum. Şöyle ki, özel sektörde aranan meslekler kamuda da yüksek ücret almalı. Mesela özel sektörde her mühendis eşit ücret almaz. Yazılım mühendisiyle su ürünleri mühendisini aynı tutamazsın, birisinde çok fazla aday vardır, diğerinde şirkete getirisi yüksektir. Özel liselerde öğretmenler arasında da böyledir. Ama kamuda her branş öğretmeni aynı ücreti alır.

  Akademisyenlerde de böyledir, anadolu'nun bir ilçesinde çoğu kontenjanı boş olan bir işletme bölümü öğretim üyesiyle büyük illerde ki eğitimi daha zor olan bölümlerde ki öğretim üyeleri aynı zam ve tazminatları almamalıdır. Hatta küçük illerde ki akademisyenler geliştirme ödeneğini daha yüksek alır.

  Adaletsizlik herkese aynı ücreti vermekle çözülmez. Kamuya çok faydası olana çok, az faydası olana az maaş/ücret ödenmelidir.

   
 3. Son yapılan toplu sözleşmeler ile 4/d li işçiler ikramiye vs tüm aldıkları toplanıp 12 ye bölündüğünde en düşük memur maaşından fazla alıyorlar. Bir de KPSS ile hakkı ile gelmiş gibi havaları olmasa :)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam