1 2 3 4 5 6 7 8

İttihad ve Terraki Cemiyeti İTC

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 1906 yılında Talat paşa tarafından Makedonya merkezli olarak kurulan yapıdır.

  Talat paşa hareketi kurarken hareketin adı Osmanli hürriyet Cemiyetidir. (OHC)

  OHC hareketi sıklıkla 1889 yılında paris merkezli olarak kurulan jön türk hareketi ile karıştırılmaktadır. Jön türkler ile OHC iki farklı harekettir. Jön türklerden ayrılan bir yapı, ahmet rıza kolu, dr. bahaeddin şakir, dr. nazım ve mithad şükrü ile birlikte 1907 yılında OHC'ye katılmıştır. Jön türklerden ayrılan ve OHC'ye katılan bu kişilerden dolayı bu iki farklı hareket aynı zannedilmektedir.

  OHC, jön türklerden katılan kişiler birlikte Terakki ve İttihad cemiyeti adını almış, 1908 yılındaki meşrutiyet sonrasında ise ismi ittihad ve terakki cemiyeti olmuştur.

  ohc'ye mührünü vuranlar, selanik merkezli yapının manastr şubesine mensuptur.

  Jön türkler, batıcı, pozitifist anlayışa sahipken, OHC hareketi yerli, kültürel olarak muhafazar ve müteddeyyindir.

   
 2. Abdülhamit'in istibdat yönetimini devirerek, tekrardan meşruti monarşi sistemine geçiş yapabilmek için kurulan örgüt. aynı zamanda, cumhuriyet devriminin en önde gelenlerinin de vaktiyle üyesi oldukları ve dönem şartları göz önünde alındığında gayet de ilerici olan örgüt.

  fakat ne hikmetse, ne halt olsa tüm kötülüklerin anası şeklinde bir itibarı var bunların. yok efendim darbe yapmışlar. ya yaptıysa darbeyi mükemmel ilerleyen bir demokrasiye yapmadı ya, tek vasfı ailesi osmanlı soyundan olduğu için padişah olan zatı devirerek, halkın seçtirdiği meclisi açtırarak yaptı! bana göre de bu darbe değil bildiğin devrimdir.

  diğer suçlama 1.dünya savaşına girmeleri, eee yani Osmanlının paylaşımı yapılmış batılılar ve rusya arasında, herkes savaşın bitmesini bekliyor, devlet maaş ödeyemez vaziyette, ne olsaydı, yani paylaşım planları yapan rusya-ingiltere ve fransa saflarında mı savaşa girilseydi? onlar da bayılıyordu zaten bu hasta adama. çareleri yoktu ve sığınacakları tek liman almanya yanıydı. kısacası bu savaşın dışında kalma gibi bir ihtimalleri maalesef yoktu. Abdülhamit de olsaydı savaşa girilecekti.

  hataları yok muydu, elbette tonla vardı, muhalif vekillere suikast, maceraperestlikleri, devlet yönetmede hazırlıksız ve fena halde tecrübesiz olmaları gibi, fakat bu adamların hiç biri hain değildi, imparatorluğu kurtarmak isteyen ve bu uğurda ölümü bile göze alan vatansever insanlardı.

  son olarak, en önde gelenlerinden enver Paşa'nın askeriyedeki alaylılara yol vermesiyle önü açılan mektepli subaylar olmasaydı(bu arkadaşlar milli mücadele kahramanları), milli mücadele hiç kazanılamayabilirdi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.