1 2 3 4 5 6 7 8

ısı yalıtım

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Memleketimizin özellikle karasal ikliminin görüldüğü bölge ve bölümlerde insanımızın ısınma giderlerini azaltmak için evin çoğunlukla dış cephesine bazende iç cephesine yaptırdıkları strafor yapıştırma ve üzürine sıva yapma işlemidir.

   
 2. Isı yalıtım malzemeleri extrüde polistren, expande polistren ve karbonu malzemelerle mantolama (halk arası tabiri) genellikle bina dış cepheleri ve çatı altlarına bazende bodrum kat tavanlarına ısı kaybını engellemek amacıyla özel yapıştırıcı malzeme ve sıvası ile yapılan yalıtım işleminin adıdır. Kullanılan yapı malzemesi değerlerine göre yalıtım değerleri değişir.

   
 3. ısı kaybına en azına indirmek için, özellikle soğuk memleketlerde tercih edilen, evin içine ya da dışına yapıştırılan cisimlerle sağlanan durum.

  Duvarın hava almaması sebebiyle bu tarz evlerde oturan kişilerin daha fazla sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden olan yalıtım.

   
 4. ankara gibi soğuk bir şehirde yaşıyorsanız evin olmazsa olmazıdır.

  soğuğu ne kadar minimize ederseniz o kadar iyidir.

  hem cebe hemde ısınmaya.

   
 5. ülkemiz gibi enerjiye ihtiyacı çok olup enerji kaynakları az olan ülkelerde muhakkak yapılması gereken uygulama. aslında ısı yalıtımı yapılmayan ev, muslukları sürekli damlatan ev gibidir. siz sürekli gaz harcarsınız ya da kömür harcarsınız ama bu enerji duvarlardan, kapılardan ve camlardan dışarı akar. yazın ise sıcak hava sürekli içeriye doğru yönelir. ama yalıtım akıllıca yapılırsa ısı transferi büyük oranda azalır hatta sıfırlanabilir.

  ülkemizde yalıtımın sadece duvarlara yapılacağı dar görüşü hakim olsa da cam ve kapılar da bu konuda büyük öneme sahiptir. şöyle ki duvarı süper izole edilen evin kapısı aralardan açıksa veya metal üretim ise işte size kayıp.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.