1 2 3 4 5 6 7 8

ikna kabiliyeti

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. insanların beklentilerini öğrenip onlara karşı koyamayacakları fikirler sunarak, istenilen şeyi elde becerisidir.

   
 2. İnsanın bilincini kontrol eden beyin dış kabuğuna değil , daha ilkel dürtülerin kaynağı olan alt beyine hitap etmeyi bilen insanların ikna kabiliyeti daha yüksekmiş.

  Herkeste bu kural işler mi bilemem.

  Bazı insanlar üst beyinlerini daha çok kullanır.

  ortalamadan bahsediliyor herhalde.

  Bu nedenle reklamcılar ürünleri daha dürtüsel konulara doğru çekiyorlarmış.

  Siyasetçiler söylemlerini bu şekilde aktarıyorlarmış.

  Akademisyenler Martin Luther King'i örnek verdiler.

  Bir planım, projem var değil

  Bir hayalim var diyerek geniş kitleleri yakalamış.

   
 3. Özellikle ağzı iyi laf yapan, pazarlamacılar bu konuda öne çıkan kişilerdir. Dükkana girdiğinde almayı aklının ucundan bile geçirmediğin bir ürünü, dükkandan çıkarken elinde poşetle taşırken bulursun. Satış elemanı, Şöyle iyi ürün, böyle işe yarar der, aklına girer, o an almak mantıklı gelir, kanar ve alırsın. Şanslıysanız ürün gerçekten iyidir ve bu kaldırılmadan kârlı çıkarsınız. Şanssızsanız iki kullanmayla bozulur ve ben bunu almaya nasıl ikna oldum diyip, hayıflanır durursunuz.

  İkna etme kabiliyeti özellikle sosyal ve insan ilişkileri kuvvetli kişilerde baskın bir özelliktir. Kişileri normalde kabul etmeyecekleri fikir ve davranışlara, kendilerince mantıklı bir kılıf uydurarak, yönlendirme yaparak, bu fikir ve davranışları yapar hale getirirler. Bu nedenle bu kişilere karşı uyanık olmak gerekir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam