1 2 3 4 5 6 7 8

Iki Dirhem Bir Çekirdek kitabı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Iki dirhem bir çekirdek aslında bir deyimdir. Fakat benim bu başlıkta bahsetmek istediğim bu ismi taşıyan, kalemi oldukça güçlü olan yazar,profesör,araştırmacı unvanları olan kendisini ve kitaplarını pek sevdiğim İskender Pala'nın yazmış olduğu bir eser.

  Bu kitap, İskender Pala'nın günümüzde hala kullanmış olduğumuz birçok atasözü ve deyimin ortaya çıkış hikayelerini anlattığı kitabıdır.

  Meraklısına duyurulur.

  Kitabı elinize aldığınızda eğer ilginiz varsa çıtır çerez gibi keyifle okursunuz.Çocuklarınıza ya da çevrenizde bulunan çocuklara da gönül rahatlığı ile anlatabilirsiniz. Onların da ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

   
 2. İlk ve orta okullarda Ömer Seyfettin'in çocukların psikolojisini gerçekten bozabilecek hatta onlarda travma oluşturabilecek bazı hikayeleri okutuluyor. Örneğin aklıma bu tarzda gelen Ömer Seyfettin hikayelerinden biri "Bomba." Okuyunca gerçekten etkilenmiştim çocukluğumda.Birkaç gece kabus dahi görmüştüm.

  Şu an eğitim sisteminde deyimler ve atasözleri çocuklara genellikle ezbere bir şekilde öğretilmek istenirken (ezberciliğe karşıyım demek de istiyorum) neden bu kitap çocuklara okutulmuyor, bu kitapla birlikte deyimler ve atasözlerinin hikayelerini öğrenmeleriyle birlikte kalıcı öğrenme sağlanmıyor,çocuklara okullarda okutulacak temel eserler arasında bu ve bunun gibi kitaplar yer almıyor Ömer Seyfettin'in travma yaratabilecek bazı hikayeleri okutulurken hem de?..

  Kafamda deli sorular diyor ve gidiyorum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.