1 2 3 4 5 6 7 8

her şeyi dert etme hastalığı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Derdim var diye dertlenen; hatta derdim yok, neden derdim yok ki diye buna bile dertlenen, en ufak şeyleri bile sorun eden, kusursuz olma takıntısı bulunan kişilerin durumudur.

  İleri derecede kaygı bozuklukları olan bu kişiler bir şeyleri dert etmeden duramazlar. Herşeyden olumsuz bir senaryo üretilirler. onlara göre bardak hep boştur, dolu kısmı görünmezdir.

  Halbuki herhangi bir bağımlılıktan nasıl kurtulabilmek mümkünse, iyileşmeyi istemek, hayatta bir takım köklü değişiklikler yapmak ve gücün yetmediği noktada destek almak gibi yollarla bu dertten de kurtulunabilir. Böylece hayatı hem kendilerine hem de çevresindekilere zehir etmemiş olurlar. hayattan çok daha fazla zevk alıp, daha yaşanabilir hale getirebilirler.

   
 2. Temelinde bazı korkular yatıyor olabilir.

  Uzun süre ağır sorumluluk taşımak zorunda olan insanlarda gelişebiliyor.

  Mesela evin en büyük çocuğu...

  Evin anahtarı ona teslim edilmişse, kardeşlerine göz kulak olma görevi ona verilmişse, ütünün fişi, muslukların kontrolü, kapının kilitli olup olmadığının kontrolü ona aitse...

  Ya da yıllarca yalnız yaşamak zorunda kalmış ve her şeyi kendi kontrol etmek zorunda kalmışsa.

  Bir şeyleri kaçırmamak , takip etmek zorundaysa.

  Ekip çalışmasına uygun bir ortamda yaşamıyorsa, genelde işler bir kişinin başına kalıyor ve sorumluluk bölüşülmüyorsa...

  idareci, amir konumundaysa en kötü senaryoyu düşünmesi normal.

  Bu durum bir süre sonra olmayan şeyleri kafada kurup geçmişe doğru evham yapmaya kadar gidebiliyor.

  Ya öyle olduysa, ya böyle olduysa , ya eksik yaptıysak diye diye insan gece yarısı kalkıp acayip kontroller yapmaya bile gidebilir.

   
 3. her şeyi kendi kontrolünde tutmak isteyen insanların durumu.

  ama olması imkansızdır. bazı şeyleri akışına bırakmak gerekir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam