1 2 3 4 5 6 7 8

hacivat ile karagöz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. hacivat; bilmişlik taslayan, ağır ve ağdalı konuşan, şekilden şekle girebilen demekmiş.

  hacivat ile karagöz taklit yaparak, karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunu kahramanlarıdır. kuklalarla karagöz oynatıcısına kurgusal, hayalbaz denir iken yardımcılarına ise çırak, yardak, dayrezen, sandıkkar denirmiş. oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır. kukla oynatıcılarına gelince, onlardan hacı ivaz ağa ya da halka mal olan adıyla hacivat ve trakya'da bulunan samakol köyünden demirci ustası karagöz, orhan gazi devrinde bursa'da yaşamış cami yapımında çalışan iki gariban işçilermiş. vikipedi öyle diyor. çalıştıkları inşaatın işçilerinin her akşam müdavimi oldukları bu gölge oyunu dolayısıyla işin ilerlemediği bahanesiyle idam edilmişler.

  bu iki yüreği güzel işçinin üretimi olan karagöz gölge oyunu, asırlar boyu nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelebilmiştir. amacı halkı eğlendirmek olan karagöz gölge oyunu, özellikle ramazan ayı boyunca sahnelenir.

   
 2. geleneksel türk tiyatrosunun başlıca türlerinden biri olan karagöz ve orta oyununun iki önemli tiplemesidir.

  Hacivat; biraz öğrenim görmüş, gösteriş meraklısı, yarı aydın kişi, Karagöz ise öğrenim görmemiş, nüktedan, zeki bir tiptir.

   
 3. Türk tiyatrosunun efsanedir.

   
 4. ramazanı çağrıştıran eğlence.

  ortaoyunu, gölge oyunu, kuklalar ve eşlik eden fasıl.

   
 5. Yaşayıp yaşamadıkları kesin olarak bilinmeyen Türk mizahında yer edinmiş kuklanın öncülleri olan kişilikler.

   
 6. Yaşayıp yaşamadıkları henüz kesinleşmemiş eski Türk kukla ve güldürü ustalarıdır. Eğer yaşamışlarsa Allah rahmet eylesin.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.