1 2 3 4 5 6 7 8

güreş

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ata sporumuzdur. ancak ne yazık ki son yıllarda bu spor dalında da esamemiz okunmaz.

   
 2. son günlerdeki meşhur savaş cebeci ve kaan kazgan kavgasından sonra bir savunma sporuyla ilgilenmeyi düşünen çoğu gencin araştırdığı, aslında bize hiç de yabancı olmayan spor dalı.

  bir vücut geliştirmeci olan 50 yaşındaki savaş cebeci adlı kişi bir yayınında, ben 120 kiloyum, 70 kiloluk adamdan dayak yemem, isterse dünya şampiyonu olsun der, 29 yaşındaki mma dövüşçüsü kaan kazgan da, tamam buyur gel veya adres ver geleyim, maç yapalım der. savaş uzattıkça uzatır, yok öyle olmaz yok böyle olmaz, 50 bin dolar ver vs. ama kışkırtıcı paylaşımlar yapmaya da devam eder bir yandan. en sonunda tuzla'da denk gelirler ve 70 kglik kaan 120 kglik savaş'ı kolayca devirip yüzünü kan içinde bırakana kadar yumruklar... son derece gereksiz ve anlamsız bir kavga.

  güreşe bağlanan kısım ise, dövüş sporlarıyla ilgilenen birçok kişi videoda göründüğü kadarıyla savaş'ın yaşamı boyunca büyük olasılıkla hiç kavga etmediğini, başlangıç seviyesinde bile güreş bilgisi olsa asla devrilmeyeceğini ve dayak yemeyeceğini belirtmişler. sokak dövüşünde karate, aikido, judo vs. gibi sporların sıradan birisiyle kavga ediliyorsa belki işe yarayacağını ama dövüş sporu geçmişi olan biriyle olan kavgada en geçerli sporun güreş olduğu söylemişler. zaten birkaç yıl önce baya gündem olan dünya mma yani karma dövüş sanatları şampiyonu olan khabib nurmagomedov da güreş geçmişi olan biriymiş mesela. adam güreşçi olduğundan, karma dövüş sanatları dalında da her türlü dövüş sporu serbest olduğundan güreşerek herkesi yenmiş, 29 maçta 29 galibiyet, 0 yenilgi ile kariyerini 2020'de sonlandırmış. bu örnekten bile ata sporumuz olan güreşin bireysel savunmada ne kadar önemli olduğunu görebiliriz, ulusal ve kültürel bir değerimiz olduğu için de bunun devlet tarafından özellikle desteklenmesi gerekir.

   
 3. ata sporumuz olduğu için supporters her fırsatta yapar bu sporu

  köklerine bağlı birisidir suppocum, güreşmeden duramaz:)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam