1 2 3 4 5 6 7 8

Epidemik Histeri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  Hani şu TV'den bir doktorun anlattığı hastalığı dinlersiniz ve sizin de o hastalığa tutulduğunuza dair bir vehim gelir ya içinize? İşte o vehim yoğun stres altında ve dışarı ile iletişimi zayıf kitlelerde salgın şeklinde ortak semptomlar gösteren psikolojik hastalıklara neden oluyormuş. Ona verilen isim.

  2006 yılında Meksika'da bir yatılı okulda kalan kız öğrenciler arasında çok gizemli bir hastalık baş gösteriyor. Yaşları 12 ila 17 arasında değişen bu kızlarda yürüme zorluğu, ateş ve mide bulantısı. Kızlar 10 günlük noel tatilinden döndükten sonra bu belirtiler resmen salgın halde başkalarında da görülmeye başlıyor ve sonunda 3600 kızdan 600 tanesinde bu belirtiler tespit ediliyor. 600 kız durup dururken yürüyemiyor, ateşleniyor ve kusuyordu. Sebebi anlaşılamadı.

  2017 yılında Amerika'nın Havana Büyük elçiliği mensupları sadece "evlerinde ve otellerindeyken" belirli yönlerden gelen garip sesler duyuyor ve seslerin ardından kusma, duyma sorunları, hafıza kaybı gibi sorunları yaşıyorlardı.

  Sorun psikolojikti. Histeri kitleselleşmişti. Bilimsel adı ile kitlesel psikonejik bozukluk. Diğer adı ile kolektif histeri veya kitlesel (epidemic) histeri. Ya da Amerikalıların verdiği isimle Havana Sendromu.

  Ağır stres altında insanlar çevrelerindeki bir hastalığı sahiplenerek tüm belirtileri kendilerinde de görmeye başlıyorlardı.

  Sonra ne mi olmuş? Hastalar doğal ortamlarına döndüklerinde ve stresten uzaklaştıklarında tüm sıkıntılar son bulmuş.

  Sürekli TVlerden manyaklaştırıldığımız, herkesin korona olmak için sıraya girdiği şu günlerde "Epidemik Histeri" üzerine makaleler okunabilir kanaatindeyiz.

   
  (Bkz: bir başkadır)(Bkz: covid 19)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.