1 2 3 4 5 6 7 8

elin kızı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. elin oğlu konusunu görüp, elin kızı tabiri daha fazla kullanıldığına göre neden o da olmasın düşüncesiyle açılmış başlık.

  kayinvalidelerin gelinlerine layık gördüğüdür aslında.şimdi genelleme yapmak doğru olmaz demek isterdim ama riske girip genelleme yapiciiim .istisnalar kaideyi bozmaz derlerdi lakin o istisnayı biz hiç göremedik.o istisna beni bulmadıysa genelleme yapmama erdemini neden göstereyim ki dedi iç sesim. iç ses sonuçta sadece ben biliyo neyseki.

   
 2. bir de el kızı olanı vardır. .Kayınvalideler gelinler için sık sık kullanır.

   
 3. kayınvalidenin ya da damadın akrabalarının, oluşan bir durum, hareket karşısında, herşey beklenir, ne de olsa bizden biri değil gibi anlamlar taşıyan, tam olarak benimsenmemiş kişiler için söylenen sözdür.

   
 4. Genelde kayınvalidelerin gelinleri için söylemiş olduğu bir sözdür.Acımasızlıkta,vurdumduymazlıkta ve kendisi gibi düşünülmeyen durumlarda elin kızı değil mi işte ne beklerdin cümlesiyle tamama erer.Yalnız bazı el kızları! vardır ki insanlara kendi kızından bile çok daha yakın, adeta kendi kızlarına elin kızı dedirtecek derecede Allah korkulu,saygılı ve merhametlilerdir.Neticede gelinin de evladın da hayırlısını versin rabbim.

   
 5. Bir anadolu deyimidir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.