1 2 3 4 5 6 7 8

dördüncü murat

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. uzun yaşasaydı osmanlı devletinin ömrünü uzatacağını düşündüğüm yenilikçi padişahtır.

  imparatorluğun kötü gidişatındaki sorunları tespit etmeye ve çözmeye kafa yormuş bu anlamda ünlü olmasını sağlayan fantastik yasaklar getirmiştir.

  aynı zamanda osmanlı padişahları içinde en iri olan padişahtır.

  hasta yatağındayken kendisi yerine geçecek olan akıl sağlığı bozuk ibrahimin ölümünü emretmiş ancak uygulanamadan vefat etmiştir.

   
 2. Tapdk nın temellerini atan padişah .

   
 3. yaşasada sigarayı yine yasaklasa dediğim padişahtır

   
 4. bazen kendi kendine de acaba ben kaçıncı murattım yav diye sorarken hayal ettiğim padişah. unuttuğu zamanlarda sık sık vezirlerine sorduğunu düşünüyorum.

   
 5. En sert padişahlardan biridir.

  Satranç ve damayı bilir, çok iyi oynardı. Koşu halindeki attan başka bir ata atlayabilecek kadar iyi bir biniciydi.

   
 6. Acımasızlığı ve uyguladığı tütün, içki ve afyon gibi yasaklara karşı gelenleri öldürtmesiyle tanınır. Büyücülere, falcılara ve remilcilere karşı büyük çaba sarf etmiştir. Satranç ve dama oyunlarına meraklıdır. Koşu halindeki attan başka bir ata atlayabilecek kadar iyi bir biniciydi.

   
 7. muradi mahlaslı padişahımız

  ilim ve sanat erbabına büyük yakınlık göstermiş, onları himaye etmiştir. Yaz-kış cuma gecelerinde bilginleri, şeyhleri, hafızları toplayarak ilmî tartışmalar yaptırmıştır. Cumartesi geceleri ilahi okuyanları, gazelhanları dinlediği; pazar geceleri Tıflî, Cevrî, Nef?î, Arzî, Nedim, Nesarî, Beyanî ve Uzletî gibi şairlerle sohbet ettiği; pazartesi geceleri, damadı Muslu Çelebi, Ak Baba, Sarı Çelebi, Simitçizâde gibi sohbet ehillerini toplayarak onlarla muhabbet ettiği anlatılır. Salı gecelerinde, güngörmüş ihtiyarlar ile sohbet ederek, onların tecrübelerinden yararlandığı; çarşamba gecelerinde sâlih kişilerle ve hayır sahipleriyle; Perşembe gecelerinde dervişlerle sohbet ettiği kayıtlarda mevcuttur. Ayrıca her sabah divana çıkarak halkın dertlerini dinlediği bilinmektedir.

   
 8. tebdil-i kıyafet.

   
 9. "İntikam gecikir ama asla yaşlanmaz" diyerek göğsümdeki duyguları daima genç tutan dev gibi Padişahımız.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.