1 2 3 4 5 6 7 8

din afyondur

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. karl marx'ın dini mazlum halkı uyutmak için ve halk otoriteye karşı gelmesin diye otorite tarafından oluşturulan kurallar olarak tanımlaması neticesinde söylemiş olduğu söz. ilk duyduğum zaman 'evet bak kardeşim din afyondur, felsefe uşak, gözün aydın, kulağın ise manisadır dediğimi hatırlarım da artık bu devirleri geride bıraktık tabii.

  kanımca doğru bir önermedir. çünkü sorun asla afyonda değil ancak afyonun ne şekilde kullanıldığındadır. ister kafa yapmak için kullanırsınız ister sağlık alanında faydalı bir amaç için kullanırsınız. madem din de afyondur o halde kullanım amacına göre sonucu hayır ya da şer olabilmektedir. ancak karl marx bu kadar düşünmüş müdür onu bilemiyorum. ayrıca, burada bu sözün hangi din/dinler için geçerli olduğunun sorulması önem arz etmektedir.

   
 2. evet dinin en güzel yaşandığı illerden biri de afyondur, tersi kabul edilemez.

   
 3. karl marx dinin düşünme melekelerini uyuşturduğunu düşüne bilir fakat din uyuşturmaz ,uyuşan benliği uyandırır .

  kolay olandır dinin varlığını inkar etmek. sorumluluktan uzak bir yaşam sunar inkar . zor olan bir dinin gereklerini tüm dışsal ve içsel uyarıcılara rağmen irade gösterip yerine getirmektir

   
 4. indirilmiş dine dönebilirsek afyon olmadığını göreceğiz. maalesef islam'ı da uydurulmuş hurafeler yığınına çevirdiler aynı hristiyan ve yahudilik gibi. kuran okuyan dini afyon olmadığını tersine bütün afyonları yok etmeye çalıştığını görür.

   
 5. orta asyadaki gök tanrı dininden, tek tanrılılara, çok tanrılılara hatta tanrısızlılara kadar tüm dinlerde cennet-cehennem kavramları vardır, yanisi bu dünyada iyi şekilde yaşayamazsan üzülme öbür tarafta en iyi şekilde yaşayacaksın diye vaat eder tüm dinler. dinlerin yoksul kesimlerin sesini kesmesinin sebebi budur, dolayısıyla marx haklıdır.

  dindar olmayan yoksulların kaybedeceği bir şey yoktur ama ayaklanmaları durumunda kazanacakları çok şey vardır.

   
 6. Din afyondur derken egemenlerin halk üzerinde kullanma şekline göre şekillendirdiği bir haldir. Aşırı dincilik insanı kör eder aynı şekilde kafatasçı gibi aşırı milliyetçilik için de bu söz kullanılabilir bence.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.