1 2 3 4 5 6 7 8

cümlenin öğeleri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yüklem başta olmak üzere, özne, belirtili ve belirtisiz nesne, dolaylı tümleç, zarf tümleci gibi cümlenin yapısını oluşturan temel öğelerdir. türkçe dersinin en sevdiğim konularından birisidir ayrıca, yüklemi bulduktan sonra tek tek sorular sorarak diğer öğeleri bulmak her zaman zevkliydi. çözümü 'aldı. kim aldı? ne aldı, neyi aldı? nereden aldı? ne zaman aldı? nasıl aldı?' şeklinde örneklendirilebilir.

   
 2. bir edebiyatçının meydana getirdiği girift yapıda öğrencilere nerede olduklarının sorulduğu öğelerdir.

  genellikle yerleri beklenenden farklı olduğu için kimin belirtili nesne, kimin dolaylı tümleç olduğunu tespit etmek zordur.

  işte burada püf noktasının önemi belirir. şimdi bütün olaylarda fail, yani işi yapan sorguya çekilirken burada yüklem yani ''iş'' hesaba çekilir. o da gıkını çıkaramaz, lan valla billa ben yapmadım özne yaptı, ona sorun diyemez. zavallı yükleme sorarız da sorarız, zarf tümleci nerde nesne ne diye.

  en tehlikelisi de gizli öznedir. sen kalk her pisliği ye bir de kendini sakla, suçu ona buna at. oldu mu şimdi.

  ya sözde özne? yani özne bile değil, öylesine lafın gelişi özne işte.

   
 3. doğrusu, cümlenin ögeleri olandır..

   
 4. yüklem olmasa hapı yutup hiçbirini bulamayacağımız cümlenin yapı taşlarıdır.ama Şamar oğlanı misali gelen yükleme vurur giden yükleme yüklenir.öznenin ise içi rahattır.kimi zaman gizli olur kimi zaman sözde.yüklemin sosyal hakları korunmalı ve sendikaya üye olma hakkı tanınmalı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.