1 2 3 4 5 6 7 8

Çok eşlilik

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. erkek ütopyası

   
 2. çok eski zamanlardan beri söylendiğinde akla hemen erkeklerin çok eşliliği gelen ve anlatılanlar dinlendiğinde bu çağrışımı yapmasında haklılık payı da olan durumdur..

   
 3. modern dünya ne kadar dışlasa da fıtrat gereği hala bir çok kültürde erkeğin birden çok kadınla evlenmesi şeklinde varlığın sürdürmekle birlikte çok nadir de görülse de bir kadının birden fazla erkekle aile kurmasıdır.

  mesela Almanya'da ikinci dünya Savaşı'ndan sonra erkek nüfusunun ciddi oranda azalması sonucu gündeme gelmiş ve bu konunun işlendiği bir konferansın alınan kararlarına da eklenmiştir.

   
 4. türkiye'nin gerçeklerinden biri olarak gördüğüm, bu devirde olmaz diye bazı kişilerin hayret etmesine rağmen, hala kırsal kesimlerde erkeklerin birden fazla kadınla evli olduğunu, kadınların da bunu kabullendiğini bildiğimiz, kadın için üzücü durum.

  tek bir kadınla evli olup, daha başka kadınlarla ilişkisi olan kişiler içinde geçerli olan bir söylemdir.

   
 5. kadın ve erkek tarafı razı ise kimsenin müdahale edemeyeceği evlilik türü.

  iki kadınla evli olan tanıdığım bir erkeğin her iki evliliği de sağlam bir şekilde devam ediyor.

  ayrıca özellikle Kuran'a inanana bir müslüman'ın ''ben tercih etmiyorum'' deme hakkı olabildiği gibi bu tür bir davranışı çirkin görmesi durumunda Allah'ın kullarına serbest bıraktığı bir hakkı kabul edememesinden ötürü bir kez daha aynaya bakması gerekmektedir.

  bana göre allah izin vermiş ise hem dün olabilirdi hem de bugün olabilir, yarın da olmaması için herhangi bir sebep aramam. dinin hükümleri konserve değil ki vakit geçince bozulsun.

  bu bahsettiğim durum erkeğin çok evliliği ile olduğunu belirteyim de sonradan farklı manalara çekilmesin.

   
 6. Birini idare edemeyenlerin, aç tavuk gibi seslendirdikleri argüman

   
 7. genellikle erkeklerin uyguladığı ve geri kafalı toplumlarda var olan durumdur. günümüzde asla desteklenmeyecek kabul edilmesi imkansız olandır. gerek ekonomik şartların zorluğu gerekse kadınların sahipsiz bırakılması, aileleri tarafından desteklenmemesiyle zaman zaman boyun eğilendir.

  erkeklerin eşine ve kendisine olan saygısından dolayı, empati yapıp vicdanlı davranması ve uzak durması gerekendir.

   
 8. Muhammed in benimsedigi yasam tarzi

   
 9. Ahzab 51

  Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini yanına alırsın. Sırasını geri bıraktığın kadınlardan dilediğini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Onların gözleri aydın olup üzülmemelerine ve kendilerine verdiğin ile hepsinin hoşnut olmalarına en elverişli olan budur. Allah kalblerinizdekini bilir. Allah her şeyi bilir ve yumuşak davranır.

  Dönem dönem muhammedi sıkıntıya sokan ve hatunların kavga etmesine sebep olan yasam tarzi. Neyse ayet gelmiste sorun çözülmüs bari

   
 10. huri hülyasında yaşamak..cennet nimeti tabi cennete inananlar için

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam