1 2 3 4 5 6 7 8

Blade Runner

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  Blade Runner (Bıçak Sırtı) Ridley Scott tarafından yönetilen 1982 tarihli ABD yapımı bilimkurgu filmidir.

  Başrollerde Harrison Ford, Rutger Hauer, ve Sean Young yer almıştır. Philip K. Dick'in "Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?" adlı romanını temel alan senaryoyu Hampton Fancher ve David Peoples yazmış.

  Filmin hikayesi 2019 yılının Los Angeles'ında geçer. (Burada bir parantez açalım, Covid-19 salgını 2019'da ortaya çıktı ve yapay zekanın insanlığı ele geçireceğinden söz ediliyor.) Sorun çıkaran replicantları öldürmek ile görevli "Bıçak Koşucuları" adlı polis birimine üye olan Rick Deckard (Harrison Ford), köle gibi çalıştırılmaktan bıkıp dünyanın dışındaki bir yerde Nexus 6 isyanını düzenleyen replicantları öldürmek ile görevlendirilir. Replicantlardan biri olan Roy Batty'nin (Rutger Hauer) amacı yaratıcısı Dr. Eldon Tyrell'i (Joe Turkel) öldürmektir.

  Bıçak Sırtı'nın yapım tasarımı hazırlanırken, filmin karanlık bir geleceği yansıtması planlanmıştı. Film, 20. asırın sonlarında ve 21. asırın ilk yıllarında başlayan yoğun nüfus, küreselleşme, iklim değişikliği ve genetik mühendisliği gibi önemli konulara değinir.

  Bıçak Sırtı, kara film türünün en önemli örneklerinden biridir.

  Bıçak Sırtı, 1993 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiş. 2007'de Amerikan Film Enstitüsü'nün 100 Yıl 100 Film listesinin 10. yıldönümü sürümüne giren 100 film arasında 97. olmuş.

  Bu filmi seyrettikten sonra Blade Runner:2049'u da seyretmenizi tavsiye ederim.

   
  (Bkz: bıçak sırtı)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.