1 2 3 4 5 6 7 8

bir çocuğa yapma dediğin halde yapması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çocukların gelişiminde çok doğal olan inatlaşmanın getirdiği antipatik durum, fakat duyarlı ve tedbirli yaklaşımla bu dönemi daha az sıkıntılı atlatabilmek gerektiğini düşündüğüm başlık

   
 2. çocuğun normel gelişim gösterdiğinin bir ifadesidir deneyerek öğrenmeyi tercih ederler ve sonuşlarını görmeleri gerekir söylenmesi her zaman anlamalarına yetmez durum tehlike doğurmuyosa deneyerek öğrenmesine fırsat verilmeli

  haa unutmadan diye düşündüğüm konu

   
 3. Çocuğunuz sözünüzü dinlemiyor, kendi bildiğini okuyor, kendi istediğini yapıyor, kendi yönetmek için elinden geleni yapıyor ve dediğim dedik davranma durumu

   
 4. çoçuğa bir şeyi ısrarla yapma denmesinin sonucunda çocuğun olayı daha çok merak ederek deneyerek öğrenmesi durumudur. Yasakların daha cazip hale gelmesidir.

   
 5. bir kaç ikazdan sonra da yapmaya devam ederse okkalı bir Şamar ile sonuçlanabilecek mesele. sana kaç kere yapma dedim dimi.

   
 6. özellikle 2-5 yaş arasındaki çocukların henüz doğru yanlış ayrımını yapamadikları için herşeyi dokunarak hatta bozarak yıkıp dökerek öğrenme durumudur.

  yapma demek fayda saglamayacağı için sabırla o süreci atlatmaya çalışmak zor ama doğru olan harekettir.

   
 7. küçük çocukların o yaşlarda her şeyi merak etmesi sonucu, yapma dendiği zaman meraklarının kamçılanması sonucunda ortaya çıkan durum. Yapma etme diye yasaklar koymak yerine daha farklı şekilde çocuğa o şeyi yapmaması gerektiği anlatılmaya çalışılmalı.

   
 8. çocukların emir cümlelerine ve olumsuz emirlere karşı duymazdan gelme ve karşı gelme duygularının fazla oluşundan dolayı onlara yaparsa hangi olumsuz durumla karşılaşır diye açıklanması geeken durum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.