1 2 3 4 5 6 7 8

az uyuyan vs çok uyuyan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. öncelikle #10g2 'ye bakmanız tavsiye olunur.

  Bugün değerli bir arkadaşla sohbet ederken az uyuduğumdan dem vurup erken yaşlanacağımı belirtmesi sonucu beni düşüncelere gark eden durumdur.

  Şöyle ki, az uyursak vücudumuz yeterince dinlenmediği için sağlıklı olamayacak ve az uyumanın cildi erken tahrip ettiği/buruşturduğu da bilinen bir gerçek. Ben de bu durum üzerinde biraz kafa yorayım dedim ve şu sonuca ulaştım:

  İki kişi ele alalım. Biri günde 5 saat (6'dan 5'e indirdim bu aralar) diğeri de 8 saat uyuyor olsun. Yani 8-5=3 saat yapar. Diğer bir deyişle bu 5 saat uyuyan arkadaş hesap sonucu çıkan 3 saat fazlalıkta gezebilir, film izleyebilir, sohbet edebilir, kitap okuyabilir vs. Temel ihtiyaçlar olarak yiyebilir, içebilir ve benim burada söyleyemeyeceğim ama sizin aklınıza gelen türlü aktiviteleri de yapabilir.

  Günde 3 saat yılda 3X365=1095 saat yapar. 1095 saati güne çevirmek için 24'e böleriz ve çıkan sonucumuz 45,625. Hadi düz hesap yapalım 45 gün. Bu da 1,5 ay demek. Yani 5 saat uyuyan yılda 8 saat uyuyan insandan 1,5 ay fazla yaşamaktadır. Ya da 8 saat uyuyan eleman 5 saat uyuyan elemandan yılda 1,5 ay eksik yaşamaktadır. Bu 1,5 ayın 20 yılda toplam 30 ay yani diğer bir deyişle 2,5 yıl yaptığını aklımızda tutalım. Devam edelim:

  Olaya başka bir açıdan yaklaşalım bu defa. 8 saat uyuyan 80 yaşında, 5 saat uyuyan 70 yaşında vefat etmiş olsun. İlk diyeceğimiz 80 yıl yaşayanın daha fazla yaşadığıdır. Ama bakalım kazın ayağı öyle mi? Yukarıda boşuna demedik aklınızda tutun diye 20 yılda bu uyuma süresi farklılığının 2,5 yıl yaptığını. 8 saat uyuyan 80 yaşında vefat ettiyse her 20 yıl için 2,5 yıl hesaplarsak toplam 10 yıl yapar. Yani 5 saat uyuyana göre zaten 10 sene az yaşamıştır. 80-10 etti mi sana yetmiş.

  Ayrıca, iyimser olarak bu kadar yaşadıklarını var saydık. Kimse ecelin ne zaman geleceğini bilmiyor. Erken yaşlanmayayım, cildim çabuk buruşmasın vs diye az uyumaktan vazgeçen insan yarın ölse ne olacak? Yani şunu demek istiyorum. Her ikisi de yaşlanma yaşı kabul edilmeyecek bir yaşta vefat etseler (mesela 30) kim daha fazla yaşamış olur sizce?

  biz hesabı 8 saat ve 5 saate göre yaptık. Siz de benzer şekilde farklı değerler ile hesaplama yapabilirsiniz.

  Sonuç, az uyuyalım.

   
 2. muhteşem hesaplar yapılmış konu.

   
 3. ben çok... hatta çooook.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam