1 2 3 4 5 6 7 8

ay aslında camdandır

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. iki ay boyunca çantamda kendimle dolaştırdığım, sonunda uygun ruh hali bulup okuduğum, insanın içine işleyen, gerçekçi bir roman. romanda bolca tasvir (yer yer sıkıyor bu durum), tanım ve benzetmeler var. yokluk var, yoksulluk var, hastalık var, çaresizlik var, yöresel motifler var, kuma, başlık parası, kız kaçırma, batıl inançlar gibi bir çok toplumsal gerçekler var. roman bir kadının kocasını ve çocuklarını ne kadar çok sevdiğini anlatıyor. kadın O kadar çok seviyor ki, kendisinin ölümünden sonra kocası ve çocuklarına kendisi kadar iyi bakacak birini bile bulmaya çalışıyor.

   
 2. Elimdeki kitap bittikten sonra okumayı düşündüğüm bir kitaptır.

   
 3. Kampüsün kocaman kütüphanesinde, arasına sıkışıp bunaldığı onca kitabın arasında rastladığım , ders aralarında bile okuyup uzun süre etkisinden çıkamadığım kitaptır. Kendimi, sevgimi sık sık yoklamama kurcalamama elestirmeme sebep olan kitaptan aklımda hep tuhaf ayrıntılar kalmış. Bir gece içilmeye çalışılan merkep sütü, karnındaki yılan çıksın diye ayaklarından bir ağaca asılan gelin , kumanın mavi boncuklu bileklikleri ve kınalı saçları..

  Sevgi neydi diye sorar ya asya...

  Sevgi , sevdiğini kendinden çok düşünmektir diyor kitap...

  Öyle ki öleceğini anlayınca yerine kuma arayacak kadar.

  Tuhaf gelenekleri, yanlış inançları, yerel dokusu ve aşkı bambaşka işleyişiyle hafızamda uzun yıllar tazeliğini koruyan romandır.

   
 4. bir yerde görüp ismini beğenmiştim, bir kaç yol üstünde kitapçıda sorup bulamadığım kitaptır.

  alıp okumayı düşündüğüm bir kitap

   
 5. debbıe macomber'in "sevginin son dileği" kitabını anımsatan roman.

  buradaki kahramanımız ölmeden kısa süre önce eşine tekrar evlenmesi için kadınların listesini bıraktığına göre "ay aslında camdandır" okumuş galiba,

   
 6. "Yüzünün gerisindeki güzelliğin meraklısıyım ben, diğeri herkes için gelip geçici.."

  Okunmaya değer bir eserr.. 2006 yılından beri kaç kere okudum bilmiyorum ama öğrendiğim en önemli detay; gerçekten seviyorsan, sevdiğinin her koşulda mutlu olmasını istiyorsunn.. Senle ya da sensiz..

  Vee sevdiklerin için yaşaman gerektiğini..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam