1 2 3 4 5 6 7 8

aselsan mühendislerinin ölümü

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 7 ağustos 2006 hüseyin başbilen, 16 ocak 2007 halim ünsem ünal, 26 ocak 2007 evrim yançeken isimli 3 genç mühendis, 3ü de odtü mezunu ve aselsan çalışanı ya intihar, ya da kaza sonucu yaşamlarını yitirdiler. üç mühendisin uçak tanıma sistemlerinin "millileştirilmesi" konusunda çalışmalar yaptıkları öne sürülmüştü. mühendislerin abd güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılmasını ve uydu müdahalesinin bertaraf edilmesini sağlayacak yeni elektronik sistemler geliştirdikleri iddia edilmişti.

  bu inteharlar arasındaki kısa zaman ve genç,başarılı iyi maaşla çalışan mühendislerin intahar için sebeplerinin eften püften oluşu olayın şaibesini artırıyor..

  ben olayın intehar denilerek kapatılmaması taraftarıyım

   
 2. 2006 ve 2013 yılları arasında kurumun en nitelikli mühendislerinden yirmiye yakınının suikastler sonucu ölmesidir. kimisi evinde gazdan zehirlendi, kimisi 15.kattan aşağı atıldı, kimisinin kafasına sıkıldı, kimisinin bilekleri kesildi... bu süreçte sürekli ölüm tehditleri alan onlarca nitelikli mühendis ölmemek için yurtdışına çıktı. şimdi çoğu Avrupa şirketlerinde çalışıyor.

  süreç 2005 yılında egede it dalaşı yapan yunan-Türk jetlerinin düşmesiyle başladı. iki Türk iki yunan jeti ege üzerinde it dalaşı yaparken fır hattımızı ihlal eden yunan jetleri için vur emri geldi. jetlerimiz yunan jetlerini,kitlenmiş hedef olmasına rağmen vuramadı.amerikan hibesi olan ve Türk-Amerikan-mısır ortak yapımı olan jetlerimiz yazılımsal olarak yunan jetlerini vuramamıştı. aynı olayda yunan jeti Türk jetini vurdu ve düşürdü. diğer jetteki kahraman pilotumuz hayatını ve uçağını tehlikeye atarak yunan jetini kanat teması sayesinde düşürdü. aynı olayda bir Türk bir Yunan jeti düştü.

  bu olaydan sonra uçaklarımızın savaş kabiliyeti olmayan oyuncak uçaklar olduğu anlaşıldı ve acilen yeni yazılımlar geliştirilmeye başlandı. yazılımların geliştirilmemesi ve uygulanmaması konusunda siyasi baskılar yetersiz kalınca suikastler başladı. aselsanın kabiliyeti bu suikastler yüzünden epeyce düştü. ancak yazılımlar geliştirildi ve 2012 2013 yıllarında uçaklarımızın yazılım modernizasyonu ancak sağlanbildi. milli savunma konusunda kararlı adımların atılmasıyla yıllardır yaşadığımız olaylar hepinizin malumudur.

  şimdilerde unutulup giden aselsan suikastleri olayı kabaca böyledir. konuya ilgisi olanlar araştırılarsa başka detaylara da ulaşacaklardır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.