1 2 3 4 5 6 7 8

arapca

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kur'an-ı Kerim'in inmiş olduğu dil, peygamber efendimizin konuştuğu dil ve ahirette de konuşulacak olan dildir. Bu dilde bazen bir harfin bile birçok anlamı olabiliyor.

   
 2. Zengin ahenkli gramerine girdiğiniz zaman içinden çıkması zor olan kutsal kitabımız Kur'an-ı kerimin dili.

   
 3. bir kısım kelime uydurmalarıyla irtibatı azaltılmaya çalışılsa da dilimizi çok etkilemiş, binlerce kelime ihraç etmiş, bu gün meramımızı anlatabiliyorsak, iletişime geçebiliyorsak bunda çok fazla tesiri bulunan zengin lisan.

   
 4. arapçada 1 kelimeden 24 kelime türetildiğini düşünürsek varın gerisini siz düşünün.

   
 5. gramerini yani nahiv ilmini öğrenmek için gerçekten çaba harcadığım lisan.

  özellikle dişillik erillik özelliği ilginç olan bir dildir. hitap edilecek kesim sadece dişi varlıklardan oluşuyor ise kullanılması gereken fiil çekimleri dişil olmalıdır. hitap edilen kesim eril ise ifadeler eril, eğer bu kesim hem dişi hem eril varlıklardan oluşuyor ise yine eril çekim kullanılmalıdır.

  kuran-ı Kerim'deki ifadelerin genelinin eril ifadeler olmasının sebebi de dinin sanki sadece erkeklere hitap ediyor gibi zannedilmesinden ziyade son ifadede belirttiğim durumdan ötürüdür.

  ayrıca, nahl suresinde rabbin bal arısına vahyetti ile başlayan ifadede yüce Allah'ın dişil hitap seçmesinin ise bilinçli olduğu aşikar olup idrakı bozulmamış kişiyi secdeye götürür. evet, bal yapan işçi arıların yani dışarıda uçuyor gördüğümüz arıların hepsi dişidir.

  arı maya'nın erkek arkadaşına selam ederim.

   
 6. dünya dilleri arasında apayrı bir vezne sahip olan dil. ancak konuşan toplumun değer yaratamaması dolayısıyla dünyada itibar görmeyen, Müslüman toplumların az çok öğrenmeye çalıştığı dil..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam