1 2 3 4 5 6 7 8

aldatmak/ahmet altan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Ahmet altan'ın hayli cesurca yazılmış romanı.

  Ahmet altan kitaplarıdaki doyurucu üslup ve anlatım herkesin malumu.

  bu kitapta da çok yoğun olmasa da mevcut.ama garip olan sayın altan'ın bir kadının duygularını, hezeyanlarını,heyecanlarını,tutkularını nasıl bu kadar iyi anlatabildiğidir.

  konunun ahlaki yönü tartışılır.ama erkek gözüyle kadın ancak bu kadar güzel yansıtılabilirdi.

  kangıcurıleyşıns mr.altan.

   
 2. Ahmet Altan'ın "kadınların dilinden en iyi anlayan yazar" olarak anılmasına neden olan kitap. Hayır benim anlamadığım bir yazar olarak adamın işi zaten bu değil mi? Mesela Vahşetin Çağrısı ya da Beyaz Dişi okuduktan sonra Jack London'ı "köpeklerin dilinden en iyi anlayan yazar" seçen olmuş mudur acaba?

   
 3. Ahmet Altan'ın diğer romanlarında olduğu gibi bu romanında da herhangi edebi bir nitelik görmek mümkün değildir. Bu romanın muadili ve aşağı yukarı aynı konuyu işleyen bir roman da Simyacı'nın yazarı tarafından kaleme alınmıştır. İki yazar da günümüzde en çok okuyan kitlenin kadınlar olduğunu hesaba katarak onların tek düze hayatlarını kurgusal anlamda hareketlendirmeye niyet etmiş ve belli ölçüde bunu başarmışlardır.

  Roman ilk çıktığı günlerde otobüsle Kadıköy'e gidiyordum. Yirmili yaşlarda bir kızın elinde bu kitap vardı. Öylesine kendinden geçerek okuyorduki gördüğüm manzara hala gözlerimin önündedir. Sosyal hayatın normlarına aykırı böylesi kitaplar yazıldığı dönemde belli bir popüleriteye erişse de bir kaç yıl içinde yok olup gitmeye mahkum oluyorlar.

  Ayrıca yazarın kadın duygularından anladığı savına da katılmıyorum. Hepimizde aslında hep var olan yasak olana karşı duyulan aşırı isteğin kadın cinsi özelinde dışarı yansıtılmasından başka bir düşünceye rastlamak mümkün değildir romanda.

   
 4. Bir zamanlar çocuktuk... diye bir cümle ile başlamayacağım zira kitaba afili bir yorum katmış gibi olacağım. Şaka şaka, hakikaten çocukken, çocuklar duymasın dizisindeki anne rolündeki oyuncunun eşinden gizli gizli okuduğu sahneleri hatırlıyorum ki o dönemde de isminden çokça bahsettirmiş ve üstelik çok satmış bir kitaptı. Biz de büyümeyi beklemişiz demek ki okumak için. Açıkçası bir arkadaşın hediyesiydi. okumuş büyük bir hayalkırıklığı ile baş başa kalmıştım. Hayır efendim, öyle kadınların ruh dünyasının falan da bilmiyor. Tasvirler eksik, kurgu ve kahramanlar silik...

  Bilmiyorum, kendi yüzyılından öncede bu temalı yazılan romanlar var ki takdire şayan.

  Vasat. Okumadıysan bir şey kaybetmediniz!

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.