1 2 3 4 5 6 7 8

Telomer

paylaş araştır takip et
    ...
  1. son yılların meşhur genetik terimi.

    bir insanda 7 bin telomer tekrarı varsa ne yaparsanız yapın o kişi 35 yaş civarı ölecektir. 20 bin telomer tekrarı varsa da kanser,kaza, cinayet vs olmadıkça ve sağlıklı beslenme, spor yapma, stressiz yaşam gibi etkenlerle desteklenmişse 115 yaşını görecektir.

    "kanser hücrelerinin aslında bir hastalık olmadığı, evrimin mutasyonlar aracılığıyla ölümsüzlüğü denediği" iddiası da buradan çıkar. fakat bana göre bu düşünce temelden sakat, evrim bir bireyin ölümsüz olup sonsuza kadar kaynak tüketmesini asla hedeflemez. çünkü aynı bireyin ölmediği sınırlı kaynaklara sahip bir doğada, yavrusu, yavrusunun yavrusu,... diye gidecek ve yeni gelene yer açılmadığı için bu zincir tüm ekosistemin çökmesiyle sonuçlanacaktır. evrim -belki de- bunu öngörerek telomerleri çeşitli sebeplerle bir süre sonra bitecek şekilde tasarlamıştır. yani kısacası ölmeye programlanmış durumdayız.

  2. ...

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam