Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

doların 13 lira olması

paylaş araştır

1. Battı balık yan gider.

2. doları 7-8 liradan alıp yastık altı yapan kişilerin şu anda %70-%80 kâr etmesi durumudur.

türk lirası kullandığımız için bana ne diyen çıkmadan konunun kapatılması taraftarıyım. hehehe

3. yine mi 'aman ağzımızın tadı kaçmasın'cı memur zihniyeti yahu?

Böyle başlıklara bu sözlükte rağbet olmaz.aç bi goygoy başlığı bak nasıl da entariler havada uçuşuyor.

Doların 13 olması mevsuna gelinceyse sadece daha beter günlerin başlangıcı olduğu söyleyebiliriz.

Burjuvalar haricinde kim varsa köleleştirildiğini hissedecek.memuru, beyaz yakalısı, işçisi, öğrencisi...

4. şunu gördüm ki 13 de olsa 23 de olsa 100 de olsa, ekonomi yerin dibine de batsa, onun için hiçbir şey ifade etmeyen beyin özürlü bir kitle var bu ülkede.

bir kez daha aziz nesin'in önünde saygıyla eğiliyorum.

5. değişim değeri olan farklı bir malzemeyi para olarak kullanmamız lazım diyebiliriz.

Böylece tarihe geçme fırsatı da buluruz.

Herhangi bir şey hissedemiyorum.

Olmadığım için olabilir.

6. para birimimizi değiştirsek daha mı iyi olacak acaba diye düşündüren durum.

Ülkemizde her şey dolar ile ölçülüyor ve ülkemizde üretilen şeker bile dolara göre artıyor. Demek ki dolara geçme zamanı gelmişte geçiyor bile.

7. klişe bir söz, aslında dolar artmıyor, tl'nin değeri düşüyor diyelim daha doğru olsun. tl sadece dolar karşısında değil, neredeyse tüm para birimleri karşısında çok değer yitirdi. paramız çöp seviyesine geldi ve daha nereye gidecek bilmiyoruz.

mesela dolar, euro, sterlin vs. birbirleri arasında değer kaybı pek olmuyor. çünkü güçlü para birimleri güçlü ülkeler. ülkenin parasının değeri ülkenin gücünü simgeler. birilerinin ağzındaki gibi uçup kaçıp şahlanmakla olmuyor o iş.

şu an türkiye 225 dolar asgari ücret ile çin'den bile daha ucuz işgücü durumuna geldi.

akaryakıt, enerji, hammadde, teknoloji vs. her şey dolar üzerinden giriyor ülkeye. kısaca dolar artışı iğneye ipliğe her şeye zam demek. ilerleyen günlerde hepimiz daha iyi hissedeceğiz bunu.

son olarak tl'nin değer kaybı kesinlikle ve kesinlikle küresel bir olay değil. ekonomik bir savaş değil. beceriksiz, liyakatsiz, kötü yönetimin sonucu. her zamanki gibi bir dış güç uyduruyorlar kendilerine.

biz ülkemiz adına bu kadar üzülürken, özellikle bir kesimin yalaka, yandaş, ekonomiden bir haber, kahve ağzı konuşmaları beni çileden çıkarıyor.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.