1 2 3 4 5 6 7 8

Sayısal zeka

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Sorunları ya da sorun olması muhtemel şeyleri mantıksal açıdan detaylı ve hızlı bir şekilde analiz edip, çözüm üretme, bilimsel araştırmalar yapmaya yatkınlık ve sayısal/matematiksel işlemleri kolayca çözebilme yeteneğidir.

   
 2. birilerinin zorlaması veya özel dersler, dersaneler ile değil de içinden gelerek matematikle ilgilenip bunu hobi olarak algılayanların sahip olduğu özelliktir. bu özelliği yüksek kişiler çarpım işleminde iki-üç basamaklıları hesaplayabilir, problemleri kalem kullanmadan çözebilir, alışverişlerde toplam tutarı kasa hesaplamadan önce zaten biliyorlardır, araba kullanırken yol, hız hesabını anlık yaparlar.

  ezberlemeye gerek duymazlar, bir formüle ihtiyaçları olup da bunu unutmuşlarsa o formülü yeniden üretirler, hangi sınıfta hangi konuyu işlediklerini yıllar sonra hatırlayabilirler, özellikle sayısal derslerin sınavlarına çalışmazlar ama arkadaşları ise günlerce o derslere gece gündüz çalışırlar.

  sayısal zekanın yüksekliği genel zekayı da yükseltir bu nedenle bu tip insanlar toplum tarafından pek sevilmez. arkadaşları tarafından dışlanırlar. bu insanları mutlaka benzer özellikteki akranları ile buluşturmak ve beraber eğitim vermek gerekir. çünkü yüksek zekalı insanlar birbirlerinin zekalarını yükseltir durur hem rekabet açısından hem beyin fırtınası etkisinden.

  eğer çocuğunuzda bunları fark edebiliyorsanız geç kalmayın mutlaka bir şeyleri değiştirin yoksa toplumun kalanına ayak uydurması ile bu özelliği zamanla kaybolabilir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.