1 2 3 4 5 6 7 8

şah rıza

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İnsana bela olarak kibri yeter!

   
 2. 1949 dan 1971 e kadar tahta kalan İran Şahıdır.

  Tam ismi Şah Muhammed Rıza Pehlevi'dir.

   
  (Bkz: iran devrimi)
 3. kitaplara konu olan prenses süreyya'nın eşidir.

  hikayesini okumuştum güzeldi.

   
 4. spoiler

  1971 yılında pers imparatorluğunun 2500. yılını kutlama vesilesiyle dünya liderlerini ağırlayıp bir anlamda iran'ın prestijini arttırmaya çalışan son iran şahı.

  o kadar akıllara durgunluk verecek boyutta bir parti ki; sadece 2 gün sürecek bu anlamsız parti için ciddi su sorunu olan iran'da çölün ortasında harabeye dönmüş persepolis kentinde çadır kent kurmaya karar veriyor bu büyük parti için.

  20 bin küsur ithal ağacı getirip dikiyorlar çevre düzenlenmesi sebebiyle ve tonlarca su harcanıyor bu ağaçlara.

  çoğunluğu ispanya'dan olmak üzere 40 bin çeşit kuş getiriliyor (tabi bu kuşların çoğu sıcak hava yüzünden kısa sürede ölüyor).

  aynı şekilde çöl bölgesi olduğu için yılan ve akrepleri zehirlemek için litrelerce zehir saçıyorlar toprağa.

  dönemin en meşhur fransız ve italyan mimarlarına içeriyi serin tutan çadır kent kurduruyorlar ve yine dönemin en ünlü paris maxim restoranının çalışanlarını ( alet edevatlarıyla birlikte ) 2 haftalığına kiralıyorlar.

  alkolün yasak olduğu iran'da bu parti için binlerceyle ifade edilen ithal içkiler ( hepsinin en pahalı cinsinden ) satın alınıyor.

  olası bir protesto eylemini engellemek adına iran sınırları parti süresince kapatılıyor hatta üniversiteler ve okullar bu süreçte tatil ediliyor.

  üstelik partiye katılanlar arasında yok yok; abd başkan yardımcı, sscb başkanı, danimarka kraliyet ailesi, yunanistan kralı, habeşistan kralı, yugoslavya başkanı, ingiliz veliaht prensi ve diğer ülkelerin başkan ( veya en azından dışişleri düzeyinde bir bakan ) seviyesinde temsilci gönderiyorlar.

  ( Ekşi sözlükteki belki bilardo rumuzlu yazardan küçük düzeltmeler haricinde kopyalayıp doğrudan yapıştırdım.)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.