1 2 3 4 5 6 7 8

Mehiko

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Meksika'nın ve aynı zamanda Azteklerin yerel ve gerçek adı.

  Dün izlediğim gezgin videosuna göre ( Oğuzhan Tıraş ): Aztek ismi bölgeye sonradan gelen Avrupalıların yerli medeniyetlere sonradan uydurarak koydukları bir isimmiş. Aztekler Kendilerine mehiko adını veriyorlarmış. Çok köklü ve ilerlemiş bir medeniyet bu. Takvimleri, yazı dili, piramitleri, örgü işleri, taşıma fileleri, kilden el sanatları, çömlekleri, mamut fosilleri ve hepsinden önemlisi Berring boğazı üzerinden Asya'dan geldiklerine dair teorileri açıklayan duvar resimleri ve ev örnekleri...

  Meksika'yı izlediğimiz Amerikan filmleri nedeniyle kafamızda çöle benzer coğrafyası olan bir ülke olarak kodlamışız. Gördüğüm kadarıyla yemyeşil ve sokakları inanılmaz temiz. Çöpten, her türlü pislikten arınmış. Ne yapıyorlar bilmiyorum ama sokak hayvanı da yok.

  Yalnız ülkede ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı da görülebiliyor.

  Meksiko city şehri ise Venedik benzeri şekilde büyükçe bir gölün içinde kurulmuş olan eski ve köklü bir medeniyetin yıkılması ve kalıntılarıyla gölün doldurulmasıyla kurulmuş. bu nedenle zamanla şehirdeki binalar sağa sola yatmaya başlamış.

  Kiliseler dahil gördüğünüz tüm binalar zeminin sıvı olması ve bir zamanlar göl olması nedeniyle sağa ya da sola doğru belli bir açıyla yatık.

  bölge göl havzası olma özelliğini hiçbir zaman yitirmemiş ve kurutulmuş olmasına rağmen göl varlığını sürekli hissettiriyor.

  Şehrin aşırı düz olması ve caddelerinin inanılmaz boyuttaki genişliği tabanının ilginçliğini gözler önüne seriyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.