1 2 3 4 5 6 7 8

Bizans imparatorunu hayran bırakan iman

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Abdullah bin Huzafe es-Sehmi'die.

  ve seksen kadar arkadaşı Bizanslılara esir düşmüştür... Onlara bizzat imparator tarafından dinlerinden dönmesi için çok baskı yapılır. Bilhassa Abdullah bin Huzafe'ye... Ancak o, böyle bir dönekliği kesinlikle reddeder.

  İmparator emreder. Bir kazanın içine zeytinyağı doldurulur. Altı yakılır ve diğer esir Müslümanlardan birisi getirilir. Dönme teklifi yapılır. O mücahit onlara gülerek;

  "Şimdi, şehitlere vaat edilen Cennet köşklerini görüyorum. Keşke daha çok canım olsaydı da, daha çok köşklere kavuşsaydım" der ve hemen kaynayan kazana atılır.

  Hazreti Abdullah'a da aynı teklif yapılır. O da "Hayır" deyince kazana atılması emredilir. Götürülürken hıçkırıklarını tutamaz, ağlar. İmparator onun böyle ağladığını görünce; "Onu getirin" der. Hazreti Abdullah imparatorun önüne getirilince, tarihe geçen şu sözleri söyler:

  "Zannetme ki bana reva gördüğüne ağlıyorum. Hayır. Lakin şu anda benim Allah yolunda feda olacak ancak bir tek canım var. Ne kadar isterdim saçlarımın sayısınca ruhum olsaydı da hepsine musallat olsaydın ve ben de hepsini seve seve Allah için feda etseydim!.."

  İmparator; bu iman karşısında adeta küçük dilini yutar. Görüp duyduklarından çok etkilenir ve bir bahaneyle onu hürriyetine kavuşturmak ister:

  "-Benim başımı öp. Seni serbest bırakacağım."

  "-Hayır"

  "-Dininden dön. Seni kızımla evlendirip mülkümde ortak yapacağım."

  "-Hayır... Hayır..."

  "-Başımı öp, seninle beraber seksen esir Müslümanı serbest bırakayım."

  "-İşte şimdi oldu" diyerek imparatorun başını öper ve seksen arkadaşıyla beraber Medine'ye dönerler..."

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.