1 2 3 4 5 6 7 8

bir harp gelini benan'ın defteri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  Nermin Bezmen romanı.

  "Bir Harp Gelini: Benan'ın Defteri"nde bir aile trajedisi anlatıyor. Gerçek bir olaydan yola çıkan Bezmen "Acılarla onları unutarak değil onları sahiplenerek başa çıkmaktan yanayım. Benim tek silahım yazmak" diyor.

  "Kuyuya hapsedilmiş altmış yıllık sır yukarıya yükselmiş, o kadar sene fısıltıyla bile dillenmemenin acısını çıkarır gibi, çığlığa dönüşmüştü.

  İkinci Dünya Harbi'nin sınırlarımıza dayandığı, harbe girmeden harbin yokluğunun, yoksunluğunun yaşandığı günler...

  Birbirine aşık ama geçmişleri, dünya kültürleri, hikayeleri çok farklı bir karıkoca ile onların her şeyiyle birbirine zıt iki kızı. Kızlardan biri babasının gözdesi, diğeri annesinin kanatları altında... ve bu ailenin 1940'ların Türkiyesi'nden 2000'lere saklanan sırrı...

  Bu sırdan yıllar sonra, bir zamanlar babasının bir tanesi, şimdi seksen yedi yaşında olan Benan ve büyük bir yalanın gölgesinde ona küs, ölüm döşeğindeki oğlu Hazar. Benan, bunca yıllık sırrını paylaşınca oğluyla barışacak mı, yoksa gerçekler de, yalanlar gibi onları bir kez daha ayıracak mı? Her şey, Benan'ın anı defterine ve tabii ana-oğulun ne kadar ömrünün kaldığına bağlı."

   
  (Bkz: Kurt seyit ve şura)(Bkz: nermin bezmen)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.