1 2 3 4 5 6 7 8

avrupa süper ligi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. futbol dünyasında yıllardır dillendirilen ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen organizasyon.

  uefa'dan bağımsız olarak bazı köklü kulüplerin kendi aralarında oynayacakları bir uluslararası lig olarak düşünülüyor. bu yönüyle de şampiyonlar ligi'Ne alternatif olabilme özelliği de bulunuyor.

   
 2. söylenene göre basketboldaki eurolig gibi bir organizasyon.

  misal eurolig'te nasıl ki şampiyon olan değil, belli bir bütçesi olan, iyi taraftara oynayan, başarılı takımlar her sene oynuyorsa, futbolda da buna benzer şekilde yapılacak bir organizasyon olacak.

  basketbolda zaten eurolig'in rakibi olabilecek bir organizasyon yok ama futbolda öyle değil açıkçası. dünya kupasından sonra en önemli organizasyon şampiyonlar ligi, müthiş bir imajı var, müziğinden reklamlarına kadar her şey üst seviye. izlenme oranları desen önüne geçen yok. öyle ki neredeyse tüm dünyada şifreli yayınına rağmen alıcısı var.

  o yüzden tutacak bir şeye benzemiyor şimdilik ama bakalım, görelim.

   
 3. Avrupa kıtasında yer alan üst seviye 12 takımın UEFA'nın Şampiyonlar Ligi formatını reddederek oluşturduğu, daha büyük para ödüllerinin dağıtılacağı ve 10 takımdan iki ligin yer alacağı, üst turlarının ise Şampiyonlar Ligi'ne benzeyeceği bir futbol organizasyonu.

   
 4. avrupanın dev takımlarının uefa ya savaş açması neticesinde kurdukları ligtir

  kendi aralarında oynar dururlar artık sürekli. uefa da az değil ama, adı şampiyonlar ligi ama tottenham atletico madrid, inter , gibi uzun süredir şampiyon olamayan takımların orada olmasını sağlıyorlar.

  normalde her ligin şampiyonunun otomatik gitmesi gerekirken, elit liglerin 3 ve 4. cü sıraları bile şampiyonlardan önce gidiyor oralara.

  nasıl şampiyonlar ligi bu ?

  şimdi bir de takım sayısını arttırdıkları için bu büyükler gelirleri düşecek diye kendi liglerini kurmaya kalktı

  işin ilginçi 2024 ten itibaren şampiyonlar ligine katılım payınıda uefa kaldırdı. yani sadece çeyrek finalden sonrakilere verecek

  o zaman diğer takımlar şampiyonlar liginde nasıl mücadele edecek ? mücadele ruhuna aykırı her iki tarafın yaptığıda

  buna şimdiye kadar diğer avrupa ülkelerinin itiraz etmesi gerekirdi zaten. kendi ülke şampiyonları direkt gidemezken bunların 3 4 sıralarındakiler bile kafadan katılır hale geldiler

   
 5. Heç anlamadığım başlık.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.