1 2 3 4 5 6 7 8

ateizm bir din midir

paylaş araştır şikayetçiyim

 

  1. Ateizm bir inançtır. Ama asla bir din değildir. Dinlerde tek veya çok Tanrıya olan bir iman etme vardır. Her koşulda Tanrıya veya onun yerine koyduğu inanca olan bağlılık ve iman etme şartı vardır. Tanrıyı reddeden bir inançlar bütünü, asla din olma kriterine haiz değildir. Sadece karşıtlık yapılarak ve bu karşıtlığı bir inanca dönüştürerek ateist olurlar. Yani kısaca ateizm: hiç bir şeye inanmama inancıdır. inanmamaya iman etmedir.

     
  2. bir din olması için sanıyorum ki bazı kuralların, yasakların, dini ritüellerin vb. olması gerekiyor. ateizmde böyle bir şey yoktur, dolayısıyla din tanımına uymadığını düşünüyorum. bir ateistin yapmayı istemediği bir şeyi -örneğin içki içmek- bir başka ateist yapabilir ve aralarında sen nasıl ateistsin, bunu nasıl yaparsın - yapmazsın muhabbeti dönmez çünkü herhangi bir kural yoktur. inanmamaya inanmak da denemez. bir dinde olduğu gibi standart ölçüler ateizmde yoktur zaten ateistlerin böyle bir şey umurlarında değildir, sorgulamasını yapıp dinlerden uzaklaşmaya karar veren kişinin ara sıra varoluşu sorgulaması normaldir ama bunu bir yaratıcı eksikliğinden yapmaz, onun eksikliğini zaten hissetmez.

     
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam