1 2 3 4 5 6 7 8

aşk ve gurur

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. nesnel değerlendirme :jane austen'in yazmış olduğu kitaptan sinemaya uyarlanan etkileyici bir romantik filmdir . grur ve önyargı anlamına gelsede ,kitap aşk ve gurur olarak türkçeye çevrilmiştir .

  kısaca konusuna değinmek gerekirse ,5 kızı olan bayan bennet'in kızlarına zengin koca bulma çabasını ve evin asi ailesinden farklı düşünen aynı zamanda aşk evliliği yapmak isyeteyen kızı elizabeth ile bay darcy arasında yaşanan gurur ve çekişme eksenindeki aşk filmde canlanır .

  öznel değerlendirme :güzeldir efendim izleyiniz ben birkaç defa izledim kostümleri ağır mekan ingiltere ve zaman binsekizyüzler olması sizi sıkmayacaksa tabi . birazda pembe dizi tadında bulabilirsiniz ama kaliteli bir pembe dizi fikrimce ve bu konuyu daha önce kimse açmadığı için çok mutluyum çok çok teşekkürler allahım .

   
 2. Keira knightly ile olan filmi kadar hint versiyonu aiswarya rai ile olan ve Türkçeye gelinim olur musun adıyla çevrilen Bride anda prejudice filmiyle de Hoşça vakit gecirebileceginiz Jane Austen romanı

   
 3. İngiltere'nin köylüğünde bir papazın kızı olan yazarın günümüz türk dizilerine ilham kaynağı olmuş olması muhtemel aşk romanı.

  kendisi de evde kalmış bir kız olan yazar, erkeklerin şimdilerde Kezban dediği tiplerin de belki ilham kaynağıdır.

  zeki ama ortalama bir güzelliğe sahip olan Elizabeth bennet, kendini beğenmiş, gururlu, süper zengin yakışıklımız Bay Darcy'yi neşesi ve zekasıyla etkileyip ona diz çöktürmektedir.

  Elizabeth ve ailesi Bay Darcy'den sınıf ve zenginlik açısından daha alt tabakadadır. Kız kardeşleri ve ailesinin de tüm amacı zengin koca bulup sınıf atlamaktır.

  Bu arada saçma töreleri, gelenekleri sadece doğuya has bir şey sanıyorsanız, kitabı okumanızı öneririm. İngiltere'nin eski feodal gelenekleri -özellikle kadınlar açısından-bizimkileri sollar bence.

  Misal kitapta geçtiği üzere, ailede erkek çocuk yoksa baba ölünce tüm malvarlığı uzak bir erkek akrabaya kalabiliyor.

  kısaca zengin erkek-fakir kız-lar konulu bir aşk romanı. uzun ama okurken ben bunu filanca diziden hatırlıyorum dejavusu yaşamanız yüksek ihtimal.

   
 4. Gelişim çağında okunması gereken kitaplardan. Filmini de öneririm. :)

   
 5. ferdi tayfurun kendi bestesinde birlikte olamayacaklarını belirttiği durum.gülücük

   
 6. Jane Austen romanında dönemin değer yargılarını yerden yere vurmuş.

  Yetmemiş üzerinde tepinmiş.

  iyi yapmış.

  dönemin yükselen değeri neymiş tahmin edin bakalım ?

  Çok para ve bol arazi.

  Kadın cinsine verilen görev en zengin erkeği bulmak, erkeklerse kurbanlık koyun gibi ortalıkta dolaşıp poz vermekten başka bir şey yapmıyor film boyunca.

  Aklıma gelen en etkili düşünce ise şu oldu:

  Bir zamanların aşırı zenginleri şimdiki orta halli insanlardan daha acınası durumdaymış.

  En iyisi baloya maloya gidip hoplayıp zıplıyormuş.

  iş yok güç yok yeşil çayırlarda yatıp yuvarlanmışlar.

  Ava gidiyoruz, baloya gidiyoruz, piyanonun başında toplanıyoruz falan filan.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.