1 2 3 4 5 6 7 8

Senin inancın benim yaşam tarzımı etkileyemez

paylaş araştır takip et
  ...
 1. aslında bu konuda en önemli şey, o inancın kurallarına aykırı davranış olduğu için uyaran kişilerle günlük yaşamda hangi sıklıkla karşılaşıldığı. yılda sadece bir kez ise ve yaşamsal değilse, aklı başında bir insan buna saygı duyar. zulu dininde 26 şubat günü mavi renkli gömlek giyilmez diye bir kural varsa, 26 şubat günü bir zulust ile aynı ortamda bulunacaksam ve bu bilgi aklımdaysa, o gün mavi gömlek giymem. çok da yaşamsal değil ve bunaltıcı sıklıkta değil, yılda bir kez. ama yasal, ahlaki ve sıradan bir davranış için hafta 3-4 kez uyarılıyorsam ne olur? işte buna bence normal bir insan katlanamaz ve başlıktaki ifadeyi söyler.

  #3n9k bir hindu'nun karşısında bonfile yemezsin tabi çünkü zaten yaşam boyu belki 2-3 kez öyle bir durumla karşılaşırsın, o da sadece istanbul'da çok sosyal bir ortamın varsa. istanbul hariç hiçbir ilimizde böyle bir saygı gösterisine mecbur kalacağını sanmıyorum.

  önemli olan, günlük yaşamda sıkça yaptığın, yasal ve normal bir insan davranışını yasaklayan bir inancın mensuplarına karşı ne yapacağın.

  jedi dininde sokakta su içmek yasak olsa ve türkiye'de her sokakta her an bir jedist olsa ne yaparsın mesela? lol

  unutulmasın, dünya üzerinde yaşanabilir olan tüm ülkeler bu kurala sıkıca bağlıyken, yaşanamaz olan tüm ülkeler de bu kuralın tam karşısında duran cahil yobazlarla doludur.

  insan hakları evrensel bildirgesine uymak şartıyla yerel yasalarla belirlenmiş çerçevedeki özgürlüğümüz, insanlığımızın ölçüsüdür. ne kadar özgürsek o kadar insanız.

  saygı da güzeldir ama zorla saygı olmaz, ona saygı denmez. bunaltarak, söylenerek, şiddet uygulayarak bir kişide saygı oluşturduğunu sananlar, yanlış yoldasınız. zaten bıraksanız, insanlar kendiliğinden, inanca değilse bile size olan saygısından o davranışı sizin yanınızda yapmayacak. sokakta 3-5 cahilin özellikle sizleri kışkırtmak için yaptığı inanca aykırı davranışı da boşverin, o davranışlar inancınıza zarar veremez. ama o an günlük yaşamdaki bir ihtiyacını gideren kendi halindeki insana da karışmayın... zaten böyle davranılsa bu konuda isviçre gibi olurduk, ne anlatıyorum ben, lol

 2. ...

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam