Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

Society of the Snow 2023

paylaş araştır

1. La Sociedad de la nieve, bir uçak kazasından sağ kurtulan insanların hayatta kalabilmek için verdikleri mücadeleyi konu ediyor. 1972'de, bir ragbi takımını Şili'ye uçurmak için kiralanan Uruguay Hava Kuvvetleri Uçuş 571, And Dağları'nın kalbindeki bir buzulda feci bir şekilde düşer. Kazada, 45 yolcudan sadece 29'u sağ kurtulur. Kendilerini dünyanın en zorlu ortamlarından birinde bulan yolcular, hayatta kalabilmek için aşırı önlemlere başvurmak zorunda kalır.

2. ohh, hamdolsun bu başlık 2023'lü şekilde açılmış, içim rahat etti, lol

filmi izledim, gerçek hayattan esinlendiği söylense de ben bir türlü inanamıyorum. ortalama rakımın 4 bin metre olduğu bir sıradağlarda yazın bile hayatta kalmak mümkün değil. uçak 3500 metrelerde düşmüş, hiçbirinin üzerinde çok kalın kışlık elbiseler yok, besin maddesi kısıtlı, cesetler dahil. mevsim bahara yaklaşmakla birlikte hala kış. fizik kuralları gereği 36.5 derecelik vücut ısıları ortam sıcaklığına yaklaşmak zorunda ki özellikle geceleri rahatlıkla -10'ları görüyordur. gündüz güneşli hava bile 10 derece yoktur, 3500 rakımdan bahsediyoruz. birkaç gün olsa belki dayanılır ama tam 72 gün dayanmışlar ve sığındıkları tek şey sağı solu kırık dökük bir uçak kabini. gerçekten bir mucize.

3. Alive 1993

nedense ondan daha çok etkilenmiştim.

olay tamamen gerçek.

3500 metre çok yüksek değil bence,

o yükseklikte köylerimiz var.

yalnız kış koşullarını da düşünmek lazım.

4. bu arada yanlış yazmışım, mevsim bahardan yaza dönüyor, kasım güney yarımkürede ilkbahar ayı. o yükseklikte yazın bile erimeyen buz kütleleri olur, orası insan yaşamına asla uygun değil, düştükleri gün karakterlerden biri de aynen bunu söylüyor.

3500 metredeki köyün odunu var, kömürü var, yastığı yorganı, camı çerçevesi, çatısı var. kilerinde aylarca yetecek erzağı, hayvanı var, on kat giyecek kıyafeti var. ayrıca acil durumda arayacağı jandarması var, kıyaslanmaz.

gerçek bir mucize ile hayatta kalmışlar ve o kazadan sağ kurtulanlar artık asla eski kimlikleriyle yaşayamazlar. yaşamak için çok sevdiği dostunun cesedini yemek zorunda kalan, ölmek üzere olandan bunun için izin alan insanların aynı kalması mümkün de değildir.

5. evet sonraki hayatlarını da biraz incelemiştim.

Çok önemli işler başarmış pek çoğu.

1972 yılında 20 li yaşlarındaymışlar, günümüzde vefat edenler olmuş.

zaten filmin finalinde ölen bir arkadaşlarının ağzından bunu söylemişlerdi:

Biz aslında orada kaybettiğimiz arkadaşlarımız gibi artık yaşamıyorduk, sadece bir şekilde hayatta kalmıştık.

buna benzer bir cümle.

bir tür arafta kalma durumu gibi,

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.