Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

1984

paylaş araştır

1. George Orwell'in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kabus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgahlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

2. muthis bir eser!

utopya diye nitelendirmek pek de dogru degildir. karsiutopya? evet, bu kabul edilebilir belki.

orwell'in gelecegi gorme gibi dogaustu bir gucunun oldugunu hissettirir okuyucuya. yazildigi donem icin hayal edilemez gibi dusunulen bir cok sey, gunumuzde bizzat karsimizdadir.

3. "Parti geçmişe el koyabiliyor ve şu ya da bu olayın hiçbir zaman olmadığını söyleyebiliyorsa, bu hiç kuşkusuz işkenceden de, ölümden de beter bir şeydi."

george orwellin komünist rejimi eleştiren muazzam eseri tüm diktatör yapıların statiğini gözler önüne seriyor.

4. daha önce açılan bir konu vardı.

bin dokuz yüz seksen dört.

5. günümüzde yaşanan olayları anlamak, irdelemek adına mutlaka okunması gereken eserlerden biridir. bu eseri tamamlamak adına georgeorwell'in ''hayvan çiftliği'' adlı eseri de okunmalı.

6. yeni okumaya başladığım ve kısa zamanda bitirmeyi planladığım kitaptır. baskıcı rejimlerin, insanı nasıl makineleştirdiğini, düşünmenin,özgürlüklerin,şahsi fikirlerin suç olduğu bir ülkedeki insanın hikayesi.Oldukça akıcı ayrıca, insan şimdiden sonunu merak ediyor.

7. george orwell'in veremli iken tamamladığı son eseri. kapalı mekanda okunamayacak tek kitap

8. 10 gün kadar önce bitirdiğim kitap. Okuduğum kitabı, bitirmeden sindirmeden kimseye tavsiye etmezdim ta ki bunun sadece ilk çeyreği bitene kadar.. daha o zaman kitabı okumayan herkese önerdim, ve hala öneriyorum. Mutlak okunmalı..

9. bir kitap. dostlar hangi sistemde gücü elinde bulunduranın psikolojik veya fiziki baskılarına maruz kalmayız ki? o distopya, derecesinin değişmesiyle birlikte aslında her zaman bir gerçeklik değil mi?

her şeye rağmen bireye (mümkün olduğunca) en fazla özgürlük saati verebilen sistemi savunuyorum. öyle bir sistem varsa tabi. allahım anarşik miyim yoksam ben?

10. toplumda algı yönetiminin ne denli önemli olduğunu gözler önüne seren başyapıt. günümüz dünyasından ve gelecekten acı örnekleri her zaman için ibretlik ama insanoğlu ibret almayı ne kadar seviyor işte orası tartışılır. yalnız bu kitaptan hemen önce okunması gereken diğer kitap yine george orwell'ın hayvanlar çiftliği eseridir.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.