Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

13 mayıs soma faciasının yıldönümü

paylaş araştır

1. 13 mayıs 2014 tarihinde manisanın soma ilçesindeki madencilerimizin insanın içini acıtan,gözyaşlarına boğan ölümlerinin yıldönümüdür.

Söylemesi çok kolay belki bizim için,esas acıyı yaşayan bilir elbette ama Allah ailelerine sabırlar versin, öksüz kalan çocuklar eşlerini,babalarını,çocuklarını,evlatlarını kaybeden insanlar..

İş güvenliğinin zerre sağlanmadığı,ülkemizde hayatta kalabilmenin aslında pamuk ipliğinin ucunda olduğunu gösteren olaydır.

2. az önce gelen mevlüt şekerini ağzıma atmamla "allah rahmet eylesin, kim vefat etmiş" sorusunu sorarak aldığım cevaptır. şamar etkisi yapmıştır. çalıştığım kurum nedeniyle biraz daha ciddiyetle ve etkinliklerle anılsa daha anlamlı olurdu. şekerle geçiştirilmek isteğinin bilinçli mi yoksa ihmal sonucu mu olduğunu bilmemekle beraber ne yapılsa yapılsın giden 301 canın telafisi olmayacağı da aşikar.

ot dergisinin mayıs sayısında soma ve dursunbey'de kurulan rehabilitasyon merkezlerinin görevlileriyle yapılmış bir ropörtaj var. 3 tane pırıl pırıl insan, faciadan sonra işlerini bırakıp soma'ya koşmuşlar ve o gün bugündür de ordalar. zaman içerisindeki gözlemlerini anlatmışlar ki umut verici haberler de var. işçilerin aileleri başta uzak kalmayı tercih etseler de zamanla bu arkadaşları benimsemişler ve şimdi hayata kaldıkları yerden tutunma mücadelesi veriyorlar. klişelere sığınıp "hayat devam ediyor" denilebilir ancak ateş düştüğü yeri yakıyor.

geçen zaman içinde ne önlemler alındı, nasıl bi iş güvenliği anlayışı benimsendi, bundan sonra ne yapılacak sorularının cevabı yok. sorun sistem sorunu. kar hırsı gözlerini bürümüş patron takımının umrunda değil giden canlar. kanunlar, yönetmelikler yetersiz. düzen kurulmuş ve çarkları dönüyor her gün...

soma faciası pek çok açıdan ders olabilecekken, insan hayatının her şeyin üzerinde olduğunu hatırlatacakken, akıllarımızdan çıkıveriyor bizlerin bile. masasında oturmuş beni 301 can için verilen bi mevlüt şekeriyle silkeliyor bugün için. peki yarın? yarından sonra?...

(Bkz: soma faciası)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.