Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

1 sms in 2 kontör olduğu karanlık çağ

paylaş araştır

1. sobalı evlerin revaçta olmasından mütevellit kaloriferli dairelerin iki katı fiyatına satıldığı dönemdir. insanların kazan yakıp haftalık banyo günü olan pazar geceleri parliament sinema gecesinde filmini izlediği, gençlerin ebeveynleri uyuduklarında şifreli cine-5 yayınını çözmek için gözlerini kısıp alengirli yöntem ve icatlarla pür dikkat ekrana odaklandıkları dönemdir.

şimdi bakıyorum sanki hiç leğende yıkanmamışçasına sturbucks'da laptop açıp white chocolate mocca içmeler... bir çağrının "selam", iki çağrının "naber" anlamına geldiği günleri ne çabuk unuttuk da.

ne diyordu tyler durden abimiz;

" biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olmayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz... bizler tarihin ortanca çocuklarıyız... bir amacımız yok; ne büyük savaşı ne de buhranı yaşadık.... bizim savaşımız ruhani bir savaş... ve en büyük buhranımız kendi hayatlarımız..."

2. ÇALDIRIP KAPATMANIN ÇÖZÜM OLARAK ÜRETİLDİĞİ . TELEFONUN VE KONTÖRÜN ZENGİNLİK GÖSTERGESİ OLDUĞU ÇAĞLARDI .

İYİ MİYDİ ? TARTIŞILIR

3. aynı şekilde 1 dakikalık konuşmanın 10 kontör ettiği dönemdir.

kontörün pahalı olması, alacak paranın da olmaması neticesinde kişiler şifreli konuşmalar geliştirmişti.

+ahmet olum akşam çıkalım, ben seni 1 kez çaldırırsam aşağı in yok iki kez çaldırırsam bizim kafeye gel.

-tamam kamil, peki üç defa çaldırırsan?

+üç defa mı? ha evet, o zaman çıkma evinde otur.

gibi.

panasonic, erikson gibi telefon markaları vardı. şimdi o kadar kazma telefonlar yok.

en korkuncu ise *123# yazıp ara tuşuna basınca çıkan sonuçtu.

4. telefonların antenli olduğu, çağrılarla haberleşildiği çağdır. mesaj göndermek zorunda olduğumuz durumlarda, para veriyorum 160 karakteri doldurmam lazım mantığıyla annene, babana selam söyleye kadar uzatılırdı.

ayrıca ekonomi yapmak amaçlı sesli harflerin çıkarıldığı, kısaltmaların yapıldığı mesajlarda tam da bu çağda üretilmiştir. bir mesajı anlamak için yarım saat düşünür defalarca okurduk.

bu çağa ait hatırladığım en kötü hadise ise kemere takılan telefonlardır.

kendimi taş devrinden kalma gibi hissetmemi sağlayandır ayrıca. şükürler olsun ki yalnız değilmişim...

5. Paket ve tarifenin olmadığı daha da önemlisi telefonda internet olayının olmadığı cilalı taş devrinden hallice zamanları anımsatan çağ.

farklı operatöre mesaj atılırsa 2,aynı operatör olursa 1 kontör giderdi.telefon sadece arama yapma,mesaj atma ve çalar saat olarak kullanılırdı.whatsapp henüz portakaldaki c vitamini retrica uzayın boşluğundaki bir zerrecikten ibaretti.nokia 3310 dönemin en havalı telefonuydu.bir gerçek daha var ki Allah görmeyi nasip ederse eğer, bi 15 yıl sonra da şimdiki zamanım dalgasını geçiyor olacak olmamızdır.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.