Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

pisa 2015 sonuçları

paylaş araştır

1. iktisadi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), her üç yılda bir yaptığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Testi'nin (PISA) 2015 yılı sonuçlarıdır.

PISA 2015'te 72 ülke ve bölgeden 15 yaşında 540 bin öğrenci, matematik, fen, okuma alanlarında sınamaya tabi tutuldu.

Singapur, matematik ve fen testlerinde birinci, okuma testinde ise ikinci sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

Fen testinde Kanada'nın Alberta Eyaleti ikinci, Britanya Kolumbiyası üçüncü sırda yer alırken, matematik testinde ikinci ve üçüncülüğü sırasıyla Hong Kong ve Kanada'nın Quebec eyaleti aldı.

Britanya Kolumbiyası okuma testinde ilk sırada yer alırken, Singapur ikinci, Alberta üçüncü oldu.

PISA 2015'te üç alanda da OECD ortalamasının altında kalan Türk öğrenciler, matematik ve fen testlerinde 2012'ye göre cüzi ilerlemeler kaydetti.

Türk öğrenciler, sıralamada ise fen alanında 2012'de 43. sırada yer alırken, 2015'te 41. sıraya yükseldi. Öğrenciler, 2012'de 42. sırada yer aldıkları okuma-anlama değerlendirmesinde 37. sıraya yükselirken, matematikte 44. sıradan 45. sıraya geriledi.

2. matematik sıralamasıyla maalesef şaşırtmayan sonuçlardır.ezbere dayalı matematik olmaz,nedenleriyle anlatmak lazım ki öğrencinin aklında daha iyi kalsın. x kare = y kare + z kare miydi , y.z miydi diye düşünüyor öğrencilerimiz maalesef.

3. eğitimciler tarafından değerlendirilmesi gereken uluslararası eğitim değerlendirme testi sonuçları.

son rapora göre türkiye daha önceki yıllardaki durumunun da altına düşmüş, 72 ülke arasından 50. sıraya yerleşmiş.

rapora göre çocuklarımız okuduğunu anlamıyor, matematik ve fen işlemlerinde mantık yürütemiyor. yani problem çözme becerisinden yoksunlar.

milli eğitim bakanına kalsa sadece fen liseleri değerlendirilmiş olsaydı sonuç farklı çıkacakmış.

yani ortadaki sorunu çözmek değil, manipüle edilip istatiksel olarak istenilen oranın elde edilmesi sanki önemli olan.

üzücü ama durumumuz bu. eğitimde sürekli sınıfta kalıyoruz ve sorunu kabul etmezsek bu durum devam edecek.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.