1 2 3 4 5 6 7 8

nargiileventolin

Bu üye Çaylak

Bu üyenin profil sayfasına git

53 entry 8 konu hiç puanı yok
06.07.2018 16:41 son işlem tarihi takip etme takip et

düzenlemenin utanılacak bişey olmaması

yaşlı, genç, orta yaşlı yazarlarımıza düstur olmuş ilkedir.

29.06.2018 23:18
 1. sözlük yazarları aynı evde yaşasaydı

  sözlüğün butikliğinden ötürü yazarlara üşüşen bir hayaldir. ah yokluk, azlık sen nelere kadirsin! yine de aynı ev olmasa da, aynı kafede aynı masada çay-kahve içmek isteyeceğim yazarlar olabilirdi. minik sözlüğümüzde yürümeyeli de uzun zaman olmuş. bacaklarımız uyuşmuş..

   
 2. gelmeyecek birini umutla beklemek

  genellikle küçümsenen, gerçekçi olmayan bir tavırdır. ne var ki, bazen pratik olarak çok önemli bir değeri vardır: kişiyi intihar etmekten kurtarmak. evet, fantaziler çok önemli zorluk zamanlarında, (savaş ve ağır depresyon gibi..) kişiyi ayakta tutar.

   
 3. carpe diem

  bir felsefe, bir öğüt.

  verilmesi çok kolay, uygulanması çok zor.

  insan, zorunlu olarak geçmişini de içeren bir varlıktır. anı yaşarken de tarihseldir. lanet hegel'i de hiç sevmem ya.. neyse.

  becerdiğimden değil ya, sanırım en doğrusu, doğalı, geçmişle yeniden hesaplaşarak kendi tavır ve kişiliğinde değişikliğe gidebilmeyi denemektir. kişi, o zaman doğal olarak kendi için en iyi şeyi yapabilir. belki 'carpe diem' diyebilir. amaan, ne diyor bu? bisürü laf salatası..

   
 4. sözlükte duygu bildiren ifade kullanamamak

  anlatım gücü sınırlı olan yazarlar için bir hezeyan durumudur. oysa sözcükleri güldürenler, ağlatanlar ve kanırtanlar (kendilerine daha çok rastlanmaktadır_ tiksinti hissi verenler) bu konuda hiç zorluk yaşamayacaklardır.

   
 5. sözlükte arefe durgunluğu

  bariz bir şekilde dikkat çeken durgunluktur. sahi ne oldu bu sözlüğe böyle? ardı ardına açılan başlıklar, bol entriler, renkli etkileşimler nerede? nerede benim gençliğim, yaratıcılığım, şakacılığım nerede? bu eller artık bir ayyaşın elleri.. sahi cüneyt arkın'ın hangi filmiydi o?