1 2 3 4 5 6 7 8

med-czr

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

2,786 entry 417 konu 527 puan
14.06.2019 15:04 son işlem tarihi takip etme takip et

binali'nin kürdistan ve lazistan demesi

buradaki meseleyi hala naifçe yorumlayanları gösteren başlık.

etnik aidiyetlerin getirdiği hissiyatla olaya bakınca böyle duygusal hezeyanlar ortaya çıkabiliyor elbette.

konu o bölgenin eski adının ne olduğu değil. osmanlı kaynaklarını bilmeye okumaya gerek yok. türkiye'de üniversite tahsili yapmış, inkılap tarihi gibi zorunlu dersleri almış herkesin bilebileceği bir şey bu.bilmeyen, daha önce duymayan gidip kumda oynayabilir. evet bir zamanlar anadolun'un bir bölgesine kürdistan, diğer bir bölgesine de lazistan deniyordu. ama şu an denmiyor. denilmesi suç mu bilemem. güzel yurdumda suç kişiye göre değişiyor çünkü.

başlıktaki ifadeye dönecek olursak, buradaki siyasi cambazlığı görmemek için kör olmak gerekir.

sadece kritik seçim dönemlerinde böyle netameli konulara girmek, buradan oy devşirilebileceğini ummak iktidar açısından olaya ne kadar pragmatik bakıldığını göstermiyor mu?

rakibini sabahtan akşama kadar terör örgütünün adayıymış gibi lanse eden, iftar iftar dolaşıp iftira, sahur sahur dolaşıp yalan atanların böyle pervasızca konuşmaları doğru mu?

kendi çıkarları için "ben de kürdüm" demek sizin midenizi bulandırmıyor mu?

bir de kendinize soruyor musunuz hiç, bu lafı imamoğlu etseydi başına neler gelirdi?

anlamayacaklar için açık açık yazıyorum: kürdistan veya lazistan lafını ekrem imamoğlu ağzına alsaydı neler olurdu düşündünüz mü?

olay öyle üniter yapımıza halel gelmesin goygoyu değil kısacası, buradaki bu çifte standardı vurgulamak... kürdistan lafını duyunca içi geçen tipler, bu lafı edenlerin gözünde değerli olduklarını falan düşünüyorlar herhalde. chaplin'i komik bulmam. bulana da onun vermek istediği asıl mesajı ıskaladığı için acırım. ama komiklik arıyorlarsa kendi naifliklerinde arayabilirler.

kafama takılan bu değil ama. nedense hep üniter yapıyı hafife alan tiplerden çıkıyor kullanışlı aptallar. sözüm meclisten dışarı. ama yine de siz siz olun üniter yapıyı çok sağlam sanmayın. "komiklik" diye ağzınızı yayarak gülerken ülkenin 17 yılda getirildiği duruma bir bakın da öyle konuşun. değişeceğine ihtimal vermediğiniz neler değişti bir düşünün bakalım.

düşünmek zor değil.

deneyin, hoşunuza bile gidebilir.

(Bkz: binali'nin kürdistan ve lazistan demesi)(Bkz: binali'nin kürdistan ve lazistan demesi)(Bkz: binali'nin kürdistan ve lazistan demesi)
12.06.2019 17:08
 1. yalının konserinde taşlanması

  Toplumun ne kadar tahammülsüz hale geldiği/getirildiğinin kanıtı olan olaydır. Bilerek mi yaptı duymadı mı sorusunun hiç bir önemi yoktur. Ezana saygısı olan adamın o saatte konserde işi nedir ayrıca? O hengamede cemaat olup namazı da eda etseler şaşırmazdım. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirten cinsten bi durum kısacası.

  Öbür taraftan düşününce de konsere ara verse bu sefer de vay ne dindar adam, ne kadar saygılı pek pek diye haberleri yapılır, dindar milletimizce de göklere cikarilirdi. Yazik...

   
 2. tişörtü pantolonun içine sokmak

  Tişörte göre değişen durumdur. Misal, polo yaka diye tabir ettiğimiz yakalı tişörtler pantolonun içine sokmak için icat edilmiştir. Şimdilerde değişik modelleri de var elbet, etek kısmı kısa olan ve içeri sokmaya gerek olmayan modeller bunlar. Ancak kişi eğer gobekliyse içine sokması daha uygun olur ki çuval giymiş görüntüsü ortadan kaybolur. Fit vücudu olanlar ise iki türlü de giyebilir, ikisi de yakışır. Eğer modeli slim fit ise dışarda durur, rahat kalıp ise pantolon içine konur. şık bir kemerle de gayet temiz ve guzel bir görüntü elde edilir.

  Kısacası tercih meselesidir.

   
 3. öğrencinin kafasıyla tahtayı silmek

  Artık eskilerde kalmıştır herhalde diye düşündüğüm, yakın zamanda olduğunu öğrenince hala çok yolumuz var dedirten olaydır.

  Bizim zamanımızda da pergelle dövmek, cetvelle vurmak, sıra dayağından geçirmek gibi insanlık onurunu ayaklar altına alan dayak çeşitleri vardı.

  Görevi öğretmek olan öğretmenlerin eğitim verme kısmını da üstlendiği toplumumuzda eskilerde kalması ve bir daha yaşanmaması gereken durumdur bu. Eğitimin bizde hala beyin yıkama, sindirme, tektipleştirme olarak algılanması, bunun "milli" bir dava olarak uygulanmasına artık son verilmelidir. Asker millet eskide kaldı artık. Çağı yakalayıp geçmek istiyorsak eğitim fakültelerini ve hatta öncesi olan öğretmen okullarını ihya etmemiz gerekir. Öğretmenlik bi ülkede bu kadar ucuz olursa, insanlıktan nasibini almamış öğretmen musveddeleri de çocukların canına okur.

  Öğretmenlerin sorunları ayrı bir başlığın konusudur elbette ama el kadar çocuğa işkence etmeyi mazur göremeyiz. O zavallı çocuktan da (suçu ne olursa olsun) memlekete faydalı birini çıkarmak zor olur. Yıkıcı degil yapıcı olmak zorundayız.

   
 4. kupa kızı ve sinek valesi

  Sözleri ve akustiği enfes olan, teoman'ın hikaye anlatırcasına söylediği pek çok güzel şarkısından biri. İnsan bu kadar duyguyu bi şarkıya nasıl yükler diyerek dinlediğim teoman parçalarından bilmiyorum kaçıncısı.

  Yalniz, size de oldu mu bilmem, "kon dilimin ucuna" kısmını bi süre hangi akla hizmetse, "bombilimin ucunaaaaaa" diye anlamış ve söylemişligim vardır. iyiyim, bi sorun yok.

   
 5. numarası kalmamış ayakkabıyı beğenmek

  Genel olarak küçük numaralı ayakkabıların daha düzgün görünmesinden kaynaklanan bir göz yanılgısı durumudur. Erkek ayakkabilarinda tecrübe ettiğim bu illüzyon, aynı modelin ayağıma uyanını bulmamla sona ermektedir. Küçüğü çok hoştu ama.