1 2 3 4 5 6 7 8

Yargıtayın boşanan koca işsiz de olsa nafaka ödeyecek kararı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun işsiz ve herhangi bir geliri olmayan erkeğin, boşanma davasında tam kusurlu bulunan çalışan eşine(kocasını aldattığı kanıtlandığı halde) tedbir nafakası ödemesi gerektiğine hükmetti.

  '''Kadın kusurlu olsa da tedbir nafakası alır,İşsiz olmak tedbir nafakasına engel değil''' kararları ne kadar doğru,kadına pozitif ayrımcılık yapacağız diye erkeklere resmen zulmediliyor,olayı direk kadın ve erkekten ziyade(taraflar tem tersi de olabilirdi) adalet çerçevesinde bakıyorum ,karar vicdanları sızlatıcı.

  hem aldatılacam birde işsiz olduğm halde çalışan eşime nafaka ödeyecem ,ödeyemezsem hapise girecem böyle adalet olur mu??

   
 2. bir garip karar

  insanın adaleti anca bu kadar olur. hepimiz rolümüzü oynayıp sahneden çekileceğiz fazla hırs yapmaya da gerek yok. böyle konular sağ elin sol elden hesabını soracağı mutlak adaletin sağlanacağı Kübra kürsüsünde çözülür. mutlak adaletin Allahın adaletidir.

   
 3. erkeğin acaba nasıl nafakasını ödeyeceğini merak ettiren karar.

   
 4. haksız edinim olarak değerlendirdiğim konu.

  hem işsiz olacaksın ve nafaka sürekli işler durumda olacak. tabi ki borç arttıkça artacak ve o kişi yeter ki bir yerde bir gün dahi sigortalı olsun, anında maaşa icra yazısı gelecektir. bazı konularda adaletin tam olarak işlemediğini düşünüyorum. tamam amaç kadını korumak ama erkek ne yapacak. o insan bir şekilde hayatına devam edemeyecek mi, vurup öldürelim mi?

  üstelik bazı şeyler bizim ülkemizde gerçekten çok kötü kullanılıyor. kadın boşanıyor, aylık nafakasını alıyor ve başka bir adamla nikahsız birliktelik yaşıyor. eee buna neden kanun koyucular mantıklı bir işlem yapmıyor. tabi ki yapmak için kadının başkasıyla yaşadığını tespit etmek lazım falan falan..

   
  (Bkz: ölme eşşeğim ölme)
 5. bugün okuduğum haber.tedbir nafakası olarak okumuştum.tedbir nafakası da bildiğim kadarıyla dava süresince yani dava sonuçlanıncaya kadar ödenen nafakadır. yani geçicidir. boşanma gerçekleştikten sonra hakim nafaka bağlar ya da bağlamaz bilemiyorum.bir de tedbir nafakası aile geçiminin sağlanması, (ihtiyacı olan kadın ve varsa çocuklar ya da tam tersi erkek ve çocuklar) ihtiyaç esasına göre veriliyor.bu bağlamda düşünürsek ailenin geçimini sağlamakla mükellef olan eşler işsiz olsalarda bu nafakayı ödemek zorundalar.-eş işsizmiş şöyle düşünelim.hiç böyle bir durum yani boşanma süreci yaşanmamış olsaydı eşlerden biri ya da ikisi de ailenin geçimini sağlanmak zorundaydı.pek fark yok yani.-kadın ya da erkek suçlu dahi olsa tedbir nafakası için suça bakılmıyor.-suçlu diye bir kişinin boşanma sonuçlanasıya kadar yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmesi çokta iyimser bir yaklaşım olmazdı.-zaten tedbir nafakası da eşleri ve çocukları bu durumdan korumak için uygulanan bir şey.tedbir nafakası bildiğim kadarıyla sadece erkek ve kadının gelir ve varlık durumu birbirine eşitse bağlanmaya biliyor.iki taraf içinde geçerli tabi bu durum.okuduğum haber emsal teşkil etmesi açısından önemliydi zannımca.

   
 6. hali hazırda kocanın işsiz olması, dağılan evlilik birliğinde ilerde ki bir zamanda ödemek zorunda kalsa bile, maddi sorumluluğunu yerine getirmesi,hem eş hem baba olarak çocukları ve dahi eşi koruma maksatlı bağlanması,yaşam standardının korunması gibi gerekçeler anlaşılabilir,yalnız bu kadarda olmaz dedirten maddi durumu olduğu halde aldatan eşe birde ödül gibi adı tedbir veya herhangi bir şey olarak nafaka bağlanması olayı.aldatılan taraf bunu nasıl sindirsin.gelir ve varlık durumları eşitte değil üstelik.

   
 7. spoiler

  memurlar net ve bir cok haber sitesinde yer alan konu.nerden vursam diye cildiriyor bazilari.

   
 8. okuduklarımdan çıkarımım "Evlenmek borçlanmaktır" ve gelirin olmaması günü gelen ödemeleri etkilemez.

   
 9. Nafaka konusunda haksızlık olan durum.

  Kişi işsiz de olsa nafaka veremeyince icraya kadar gidiyor olay.

   
 10. Haksızlık boyutunda bir karar. Kocanın maddi durumu ile kadının karşılaştırılır eğer ihtiyaç varsa zaten yine nafaka kararı çıkar. Ama ya kadın daha iyi durumdaysa...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.