1 2 3 4 5 6 7 8

verilmiş sadakası olmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. çeşitli kötü olaylarla karşılaşan kişinin bu tehlikeleri sağ salim bir şekilde atlattıktan sonra genellikle kullandığı sözdür.

  kişinin önceden yapmış olduğu iyiliklerin toplanarak, zor durumunda insana yardımcı olması durumunda kullanılır.

   
 2. kaza, bela gibi kötü olaylardan, sapasağlam, zarar görmeden çıkan kişilere söylenen sözdür. bu kazadan ya da beladan kurtulan kişiye tekrardan sadaka vermesi önerilir.

   
 3. herhangi bir olumsuz olay, kaza gibi sonrası söylenen söz.

   
 4. az sadaka çok bela savar sözüyle açıklanabilecek deyimdir. sadaka ihtiyacı olana, karşılıksızca, kimse görmeden yapılan küçük yardımlardır. yapılan iyiliklerin insanı darlıklardan koruma özelliği olduğuna inanılır.

   
 5. yaşadığı olay sonucunda oldukça büyük zarar görme ihtimali kaçınılmazken herhangi bir vesileden kaynaklı o olaydan zarar görmeden kurtulmaktır.

   
 6. zarar görmesi kuvvetle muhtemel bir olaydan hiç zarar görmeden ayrılan bir kişinin kendisini daha önce iyilik için yaptığı yardımların koruduğunu anlatan söylem.

   
 7. Çok büyük bir felaketten bir çizik bile almadan kurtulan insanlar için söylenir.

   
 8. dini inançlarına göre, sadaka veren insanların, başlarından kötü şeyler geçmesine ramak kalıp da hiçbir zarar görmeden veya ufak tefek hasarlarla olayları atlattıkları zamanın sonrasında söyledikleri ifadedir. başımıza ne geleceğini allah bilir, ancak sadakanın koruyuculuğu konusunda yaşamış olduğum tecrübelere dayanarak inancım çok fazladır. zamanımızda sadaka verebileceğimiz gerçek ihtiyaç sahiplerini de bulmak epey zorlaştı ama arayan gerçekten bulur.

   
 9. kötü olaylardan kurtulan kişilerin kendilerini teselli etmek adına kurdukları cümle. gerçekten sadakaları var mı orası muallak tabi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.