1 2 3 4 5 6 7 8

sosyalleşme

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kişinin içinde doğup yaşadığı toplumun kültüründen kaçınılmaz olarak etkilenmesidir.toplumsal öğreniş ve uyum hayatın sonuna dek sürer.yaşamın her alanında içinde bulunulan toplumun etkileri hatta dayatmaları mevcuttur bunları öğrenmek ve uygulamak sosyalleşmek yani toplumun bir parçası olmak demektir.

   
 2. ölçütünün facebook'taki beğeni sayısı, twitter'daki retwit'lenme sayısı, instagram'daki takipçi sayısı ile ölçüldüğü, whatsapp ve skype ile taçlandırıldığı kabul görme ya da görmeme durumudur.

  ölçütler fazla ise sosyalleşmişsiniz demektir

  az ise vay halinize...

  maalesef ki siz sosyalleştiremediklerimizdensiniz demektir.

  geçmişler olsun

   
 3. bir takım sosyal ortamlara girme eylemi

   
 4. kişinin içinde yaşadığı toplumun bir üyesi olma süreci.sosyalleşme; anne-bebek ilişkisinden başlayarak çocukluk,gençlik ve yetişkinlik dönemlerinin hepsini kapsar.kişinin sosyalleşmesi diğer insanlarla ortak bir hayat yaşayabilmesi, toplum normlarına uyabilmesi (örf ve adetlerine uyabilmesi,yeme-içme, eğlenme, uyuma,çalışma vs) grup içindeki rolünü gerçekleştirebilmesi gibi şeylerle mümkündür.yani bizim düşündüğümüz gibi sineya gitmesi ya da arkadaşları ile birlikte kahve içip,sohbet etmesi,sanal alemde dolaşması sosyalleşme için yeterli değildir.

   
 5. günümüzde sadece alışveriş merkezlerinde bulunma eylemi olarak yaşanılan kavram

   
 6. Kişinin ben kimim sorusuna cevap aramasina engel olmaktir. Kisiyi Toplum çarkına dişli yapmaktir.

  Kisileri yönetmek zordur, toplumlari yönetmek kolaydir

   
 7. kendi kabuğunun dışına çıkarak çevre faktörlerini dikkate almaktır, insanlarla bir paydada buluşup aktiviteler yapmaktır

  günümüzde internet sayesinde bunun tersi yapılmaya başlandı

  çünkü herkes elinde telefon; yolda yürürken, araç kullanırken sürekli bağımlı şekilde bunlarla ilgilendiği için insanlardan ve çevresinden bihaber hale geliyor

   
 8. sosyal medya çeşitlerinin artmasından sonra insanların teknoloji prangasından bir türlü kurtulup sosyal yaşamı unutma ile geri kaldıkları durumdur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.