1 2 3 4 5 6 7 8

sheriff

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. türkçe adıyla şerif. bazı ülkelerde bulunan politik, hukuki ya da kanuni bir makam.

   
 2. Moldova temsilcisi olan futbol takımı.

   
 3. Gececi tayfa kasabasının üst düzey sorumlusu.

   
 4. Eskiden ingiltere'de kralı temsil eden atanmış güvenlik ve adalet görevlisi iken amerika birleşik devletlerinde ise seçimle işbaşına gelen güvenlik ve adalet görevlisidir.

  Şerif denince eskilerin aklına "şerif taytıs" gelir. 80'lerde ülkemizde de beğenilerek izlenen "flamingo yolu" dizisinin kötülük temsilcisi karakteridir. Başında kovboy şapkası, ağzından düşürmediği purosu ve kötülük yaptıktan sonraki gıcık gıcık gülüşü ile dizinin "ceyar"ıdır. Tip olarak ilber hoca'nın kopyasıdır.(ilk olarak bu benzerliğin farkına geçen yıl cem yılmaz varmıştı)

   
 5. Amerika Birleşik Devletleri'nde şerif, bazı kasabalarda kanunların uygulanmasından sorumlu, polis müdürü ya da jandarma komutanı benzeri, en yüksek resmi görevlidir. Çoğu bölgede seçimle iş başına gelir. Seçimle iş başına geçen güvenlik amiri uygulaması ABD'ye has bir uygulamadır. Şerif'in ofisinde görevli diğer memurlara da polis değil, "şerif yardımcısı" denir.

   
 6. gececi tayfanın kurucusu ve üst düzey sorumlu yöneticisidir.

   
 7. gececi tayfanın kurucusu ve sözlüğe yeniden dönmüş muhalif yazardır.

   
 8. muhaliflikten ihraç bekleyen ama bir türlü ihraç olmayan sadece açığa alınmakla yetinilen sözlük yazarlığına yeni başlamış olan kişidir. büyük kumar oynayıp bakanın kuyruğuna basıp, bir çok siyasi ve üst düzey bürokrat tarafından tarafına zırt pırt dava açılan mahkemelik olan, gerekirse içeri girmekten ve oynadığı kumarda ortaya canını koymaktan bile çekinmeyen anasını bile ağlatan kişidir. ulusal basında haberi çıkmış olup en büyük mücadelesi tarikatlar, cemaatler ve siyasi / siyasal islamdır. cesur, mert ve korkusuzluk konusunda ahmet şık ile kafa kafaya giden kişidir. aynı zamanda yine kendisi gibi bu saydıkları örgütlerle mücadele eden ufak şaplı bir ekibi bulunmaktadır. sözlükte yazarlık konusunda diğer duayen muhalif yazarlar kadar iyi olmasa da saydığı kriterler ve özellikler bakımından kahraman sıfatını alarak hepsini sollamayı başaran kişidir. ayrıca bu duayen muhalif yazarlara saygısı sonsuz olup kendilerini severek desteklemekte ve var olsunlar demektedir.

   
 9. İhraç özgürlüktür dedigim yazar.

  Sokrates i otuz zalimler idama mahkum ettiginde eşi der ki;

  - bu otuz zalimler seni haksiz yere idam ediyor.

  Sokrates in cevabi efsanedir;

  - haklı yere idam etseler daha mı iyi

   
 10. Adına açılan başlığa 11 Mart 2018 pazar saat 20.19 itibariyle 10 entrynin 5ini yazarak katkıda bulunan Mem.net üyesi

  Benimki 10. Entry

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.