1 2 3 4 5 6 7 8

ses tonu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bir iletişimde konuşulan ifadelerle, kelimelerle, cümlelerle birlikte yüz ifadesi, el kol hareketleri ve bunların yanında birde ses tonuda karşımızdakileri etkilede önemli olan bir şeydir.

   
 2. kişiyi ele veren, kişinin sesinin ayarından ruh halini anlamamıza sebep olan ve karşımızdaki kişiye nasıl davranmamız, nasıl konuşmamız gerektiğini bize yansıtan ton.

   
 3. belirli bir yaştan sonra mesela 30 - 35 - 40 gibi yaşlardan sonra ömrün sonuna dek bir daha değişmeyen, nerede duyulsa hemencecik sesin sahibini ele veren ve kolayca tanınmasına neden olan durumdur.

   
 4. telefonda hiç tanımadığımız kişilerle konuşmamız anında farklı bir etki bırakan ve insanı büyük çoğunlukla yanıltan tondur. kişiyi görmenle bu sesle bu kişi ne alaka denebiliyor maalesef, kocaman bir hayal kırıklığı.

  dikkat: yere basmayalım hayalimizin kırıkları var.

   
 5. kişiyi olduğundan daha karizmatik gösterebilecek ya da bir anda karizmasını yerle bir edebilecek güçlü faktör

   
 6. Diksiyon ve konustugumuz dil dogru kullanildigi takdirde karsimizdaki insani olumlu yonde etkileyilen, aksi durumda ise olumsuz etkileyen ses tellerinin kisiye sundugu surpriz hediye.

  Degistirip arkadaslari isletmek icin de kullanilir.

  Taklitciler icin buyuk bir oneme sahiptir. Tiyatrocu, aktrist, aktör, ses sanatcisi ve seslendirme yapanlar icin de.

  Kimi ses tonu kisinin tipiyle uyumlu iken; kimi ses tonu, bu ses bu adamdan mi cikiyor dedirtebilir size.

  Bazi insanlarin ses tonu zamanla kisi yas aldikca degisirken bazilarinin ki degismez. 60 yasinda bir kadini tlfda konusurken 30 yasinda sanabilirsiniz

   
 7. kelimelerin anlamını,vurgusunu en önemlisi de içine çeken duygusunun farkındalığına uyandıran, insanı kendine hayran bırakan sesin diğer seslerden ayrıldığı diksiyon eşdeğeri. Konuşmuş olmak için konuşan kişide, dinleyenler ne anlattı diye dikkatini vermekte güçlük çekmişse, sıradan anlamsız bir yorum yaratmış demektir. Doğru diyaframla alınan nefes eğitimi çalışmaları pek çok kişide doğru tonlamayı daha etkin kılar. Spikerlerin,habercilerin, anlatıcıların,şairlerin özellikli kişiler olmasının altında yatan tek gerçek dinleyicilerde yarattığı sesin olmazsa olmazı dedirten etkin terim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.