1 2 3 4 5 6 7 8

omaç

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yufka ekmeğin parçalanıp, tereyağ ve yumurta ile pişirilmesi sonucu ortaya çıkan kahvaltılık. Pişirildikten sonra yufka ekmeğin arasına konarak yenir. İnanılmaz derece de bol kalorili ve lezzetli bir tattır.

   
  (Bkz: ekmek arası ekmek)(Bkz: yöresel yemekler)(Bkz: yozgat)
 2. bir anadolu lezzeti. çocukluğumun efsanesi. bolca köy tereyağına parçalanarak atılan sac yufkasına(burası önemli ille de sac yufkası olacak) kırılan yumurtalar, bir parça yufka ile ova ova pişirilir. yine sac yufkasında dürülerek, domates peynir gibi kahvaltılıklarla çay eşliğinde afiyetle yenir. anadolu köy sofralarında diğer sac yufkalı lezzetler gibi bu da sahurların yıldızlarındandır. oğmaç ovmaç oomaç gibi şekillerde telaffuz edilir.

   
 3. "ekmek arası ekmek" de diyebileceğimiz yöresel bir yiyecektir.bakın diğer başlıktan hemen öğrenip burada tanım girdim.(gülücük)

  bu başlıkla omaça olan merakım arttı.inşallah gidip tadacağım.-bu arada karnım aç.-siz buraya hangi yiyeceği başlık olarak açarsanız,ben onu merak edip yeme isteği duyacağım.

   
 4. bolu yoresinde un tuz sudan olusturulan hamurun gelisiguzel ve kucuk parcalar halinde ovularak kaynar suda pisirilmesi ve pistikten sonra icine cirpilmis yogurt dokulerek servis edilen corba cesidi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.