Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

öğretmenlerin yüzde 20 zam istemesi

paylaş araştır

1. devlet memuruna belirlenen oranın dışında herhangi bir zam olmadığı için kabul görmeyecek talep.sosyal medyada gündemin ilk sıralarına kadar yükselmiş.haklı olsalar bile öğretmen düşmanı toplumumuz tarafından linç yemeleri çok muhtemel.

2. "buldukça bunamak" deyiminin tanımıdır.

3. devlet memurları tek bir çatı altında sayıldığı için yapılan zam oranı bütün meslek gruplarını kapsar, o yüzden kabul edilmeyecek istisnadır

çünkü bu kez bütün memurlar ayrı zam talepleriyle karşılarına çıkacak ve bunun yolu açılmasın diye önü kapanacaktır muhtemelen

4. asgari ücrete verilen zam sonrasında öğretmenlerin kıskançlığını gördüğümüz istek.

ezilen, horlanan, itilen ve sadece bekar bir kişinin yaşayacağı ücretin 4 kişilik ya da 5 kişilik aileye layık görülmesini bile çekemeyenleri görmek çok acı. kimse kusura bakmasın ama corona döneminde öğretmenlerimiz sıcacık evlerinde çalıştı. işçi ise buz gibi soğuk atölyelerde, başlarında bir tane cellat gibi bir ustabaşı ve işveren ile çalıştı ve çalışıyor. yemek seçme lüksü yok, berbat yemekleri yemek zorunda, bazı işyerlerinde mesai saatlerinde tuvaletlerin kapısı kilitleniyor, işçi zaman kaybediyor diye. bu şartlarda çalışsınlar ve alsınlar bu maaş oranını. 2825 lira ile geçinecek öğretmenlerimiz istifa edip, özelde çalışsın.

hodri meydan.

5. haklı ama karşılık bulmayacak bir talep.

6. çöp bir nesil yetişiyor ve biz de çöp olarak yetiştirildik.

eğitim seviyesi olarak dünyada sonlardayız.

pisa raporlarına göre oecd ülkelerinin çok gerisindeyiz.

nüfusun % 40 ı temel matematik ve okuduğunu anlama becerilerinden tamamen mahrum, bunu etrafınızda çok kez deneyimlemişsinizdir zaten. üç satır yazıyı bile hem okuyup hem anlayamayan, başkasına okutarak anlamaya çalışan kişiler hepimizin ailesinden birileri.

öğretmenlerimiz de bir çok vatandaşımız gibi yetersiz, beceriksiz, kabiliyetsiz.

eğitim seviyemizin bu kadar kötü olmasında öğretmenlerin payı nedir? bu konu tartışmaya açık ama bu konunun tartışılmasından bile rahatsız olacak, tartışılsa canhıraş kendini tamamen suçsuz ilan etmeye çalışacak öğretmenlerin maaş zammı konusunda tek yürek olarak mücadele etmelerini yüzsüzlük olarak görüyorum.

7. içinden geçtiğimiz korona sürecinde ve çalışma koşulları göz önüne alındığında daha maaşımız kesilsin demeleri gerekirken yapılmış yüzsüzce istek.

Dava adamı olan, meslek aşkı taşıyanlar hariç zaten çoğu yetersiz.

Hangi dünyaca ünlü bilim adamını çıkardınız da konuşuyorsunuz?

Sağlıkçı bir öğretmen olarak yazdım bunları.

8. hayret! , öğretmen konusu açılmış ve bu kadar az yorum var. demek ki sözlüğe giren sayısı az. bu konu normal sayfada çıksa şimdiye yorumlarda ,özellikle kötü yorumlarda, rekor kırması lazımdı. niyeyse birçok kişi öğretmenlere karşı içinde kin biriktirmiş. ama sistemi kimse sorgulamıyor. bence başarısızlığımızın en büyük sebebi ilk önce ezberci müfredatlar; ikincisi ilk ve ortaokulda sınıfta kalmanın olmaması; üçüncüsü de 12 yıllık zorunlu eğitim.

ilk konu zaten malum, bir sürü değişiklik yapılmasına rağmen bir türlü iyi bir müfredat oluşturulamadı. ikinci konu eğitim sisteminde bir faciaya yol açtı. çocuk okumak istemese de sadece okula gitmekle ,ki çoğunun devamsızlığı da sınırı her zaman geçer, sınıf geçer. ben çalıştığım bir okulda (lise) 5 zayıfla sınıf geçen gördüm. 9. sınıfa geldiği halde okuma yazmasını tam beceremeyen dünya kadar öğrenci var. şimdi siz bundan pisada başarı bekliyorsunuz. okuyamayan meslek öğrenmeye yönlendirilmeli. düşünsene hiç bir şey öğrenmeden 12. sınıftan 19-20 yaşında mezun olmuş bir öğrenci ne yapacak. size söyleyeyim: vasıfsız işlerde (motor kurye, garson vs.) çalışacak. hatta çevre ve aile baskısıyla hiç alakasız bir 2 yıllık meslek yüksek okuluna kayıt olup 4 yılda orada oyalanacak. 20-25 yaşındaki bu gencin yapacağı ne iş var söyler misiniz? halbuki çıraklık eğitimler geliştirilse ve okuyamayan öğrenciler hem çalışıp meslek öğrenirken hem de temel ve hayatını idame ettirebilecek basit bir eğitim alsa çok daha iyi değil mi? bu sistem var ama aileler böyle bir şeyi çok kötü bir durum olarak görüyor. çocuğu mutlaka okusun ve hatta üniversite bitirsin istiyor. sistem de buna çanak tutunca bir facia ortaya çıkıyor.

19-20 yaşında bile lise bitiren bir çocuk ne iş yapacak söyler misiniz? çırak da olamaz o yaşta. sonra elinden bütün yetkileri ve yaptırımı alınmış, sınıfında % 50 nin altında ders geçen varsa sorumlu tutulan öğretmenlerden eğitim sistemimizi değiştirmesi bekleniyor.

bir konu da şu, bu sayfalarda bir birimizi kötülemek yerine destek olsak, her bir meslek dalının haklarının iyileştirilmesini sağlasak daha iyi değil mi? birbirini kötüleyen yazıları gördükçe aklıma başında zebanisi olmayan cehennem kazanı fıkrası geliyor hep. ne yazık ki doğru.

9. isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara olsun diye istenen zamdır.

3600'ü de vermediler. memur-sen oldukça da zor biraz.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.